Zapraszamy na spektakl “Rycerz w sutannie”

Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu serdecznie zaprasza mieszkańców i sympatyków na przedstawienie pn. “Rycerze w sutannie”, które odbędzie się dzisiaj o godz. 16:00 w CKiSZ w Połańcu. Spektakl w reżyserii naszej koleżanki Małgorzaty Dalmaty-Konwickiej w wykonaniu grupy teatralnej “Maska” opowie o losach ks. Zbroi w czasie okupacji i trudnym okresie powojennym.

Ks. Stanisław Zbroja przez 29 lat był proboszczem połanieckiej parafii świętego Marcina. Od śmierci księdza Zbroi minęło 51 lat, jednak pamięć o tym kapłanie wciąż jest żywa. Starsze pokolenie połańczan wspomina go jako kapłana, który w czasach okupacji i trudnym okresie powojennym był dla nich nie tylko księdzem, ale także obrońcą, pogodną duszą nawet w najtrudniejszej próby. Parafianie zapamiętali go, jako osobę szlachetną, bezinteresowną i miłosierną szczególnie względem ludzi biednych i chorych, który dążył z pomocą o każdej porze dnia i nocy.

Ksiądz Stanisław Zbroja urodził się w 1891 roku. W 1909 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Sandomierzu, które ukończył przyjmując święcenia kapłańskie 21 marca 1915 roku. Posługę kapłańską rozpoczął w parafii Mirzec. Był także wikariuszem w parafii Bieliny Opatowskie i Zwoleń. W latach 1941-1970 roku był proboszczem połanieckiej parafii świętego Marcina. Poprzednio był proboszczem w 4 parafiach: Bliżyn, Grabowiec, Tarłów i Modliborzyce. W trakcie posługi kapłańskiej pełnił funkcję wicedziekana dekanatu opatowskiego, a później staszowskiego. W 1966 r. biskup Jan Kanty Lorek mianował księdza Zbroję prałatem scholastykiem Kapituły Kolegiaty Opatowskiej. Ostatni rok życia ksiądz Stanisław Zbroja mieszkał w Domu Księży Emerytów w Sandomierzu. Zmarł 10 sierpnia 1971. Zgodnie ze swoją wolą został pochowany na połanieckim cmentarzu.

W oczekiwaniu na spektakl zapraszamy do pobrania i przeczytania naszego Wydawnictwa pt. “Ksiądz prałat Stanisław Zbroja, jego życie, jego czasy w Połańcu”, opracowanego przez Kazimierę Majkę, Dorotę Regułę i Teresę Switek. Książkę w wersji elektronicznej PDF możecie bezpłatnie pobrać z naszej strony (pobierz publikację).

Z tej samej kategorii

Back to top button