Wspomnienie Jacka Tarnowskiego

O jeden raz za dużo sztandar Towarzystwa Kościuszkowskiego załopotał nad ulicami Połańca. Pogrzeb, jakiego współczesny Połaniec jeszcze nie widział. Uroczystość równie piękna, jak smutna. Miasto pożegnało Jacka Tarnowskiego, Burmistrza, który dosłownie oddał mu swoje serce. Być dobrym gospodarzem nie jest łatwo. Rzadziej gratulacje i podziękowania, częściej trudne decyzje, problemy i pretensje. Uciekając od tego wszystkiego, fotografował. Fotografował Połaniec o każdej porze dnia i nocy. Fotografował domy, ulice, przyrodę. Aparatem i dronem. W ten sposób pokazywał, jak kocha to miasto. Teraz zostało mu już tylko patrzeć z góry co my zrobimy.

Jacek Tarnowski (1967-2021) urodził się w Połańcu i był synem Mieczysława i Reginy z Kwiatkowskich. Pochodził z rodziny o tradycjach patriotycznych. Jego ojciec Mieczysław nauczyciel i społecznik, założył w 1987 r. Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu, dziadek Józef Tarnowski ochotnik z Armii Hallera, brał udział w wyprawie na Kijów, a drugi dziadek Stanisław Kwiatkowski zginął podczas kampanii wrześniowej 1939 r. pod Modlinem. Z wykształcenia był inżynierem. Ukończył studia na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn krakowskiego AGH. Pracując w Biurze Remontów połanieckiej elektrowni, rozpoczął jednocześnie swoją przygodę z samorządem uzyskując w 2002 r. mandat Radnego. W 2006 r. Połańczanie powierzyli mu funkcję Burmistrza, którą pełnił aż do przedwczesnej śmierci 23 listopada 2021 r. W ciągu lat jego urzędowania Połaniec całkowicie zmienił swoje oblicze. Duży wpływ na to miały realizowane inwestycje, których osobiście pilnował i doglądał.

Dał się poznać jako doskonały organizator życia publicznego i społecznego. Przywiązywał też szczególną wagę do zachowania pamięci historycznej i szacunku dla naszych bohaterów.

Miał jeszcze wiele planów i pomysłów, których nie zdążył zrealizować. Pozostawił piękną spuściznę dla kolejnych pokoleń mieszkańców ziemi połanieckiej. Za swoją prace doceniony został wieloma odznaczeniami. Najważniejsze z nich to:

– Srebrny Krzyż Zasługi za działalność na rzecz społeczności lokalnej.

– Srebrny medal ,,Za zasługi dla policji”.

– Medal Komisji Edukacji Narodowej.

– Złoty Znak Związku OSP RP.

– Złoty medal „Zasłużony dla pożarnictwa” – odznaczony pośmiertnie.

Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Połańca Jackowi Tarnowskiemu wydaje się więc tylko formalnością.

Z tej samej kategorii

Back to top button