1863 rok – LEKCJA HISTORII W ŁUBNICACH

Pochmurna i deszczowa sobota 17 lutego dostosowała się do powagi wydarzenia, które było tematem lekcji historii zorganizowanej w ramach projektu Towarzystwa Kościuszkowskiego. Bitwa pod Gacami i Komorowem z dnia 20 czerwca 1863 r. rozgrywała się na terenie gminy Łubnice, które były gospodarzem tego historycznego widowiska.

Z ramienia organizatora, Towarzystwa otworzył je Radosław Matusiewicz, a zebranych przywitała Wójt Gminy Łubnice Pani Anna Grajko oraz partner wydarzenia Pani Agnieszka Gil ze stowarzyszenia Jak Nie My To Kto. Padający deszcz zamiast przeszkadzać, pozwolił widzom skupić się na prezentacji zdjęć i filmów poświęconych Bitwie pod Komorowem.

Kolejnym punktem po prelekcji filmu była prezentacja piosenek powstańczych przez Dziewczęta z połanieckiego Centrum Kultury i Sztuki, zakończone hymnem Marsz, marsz Polonia. Część „teoretyczną” lekcji historii zakończyli Pan Romuald Sadowski przytaczający ciekawostki związane Powstaniem Styczniowy, które zaskoczyły wszystkich zebranych oraz Pan Sylwester Gołębiowski nawiązujący do broni wykorzystywanej przez Powstańców i prezentujący wystawę broni używanej podczas bitwy pod Gacami i Komorowem.

Druga – plenerowa część widowiska rozpoczęła się od pokazu musztry kosynierskiej. Była ona na tyle realistyczna, że udział w niej wzięła młodzież w taki wieku, w jakim byli młodzi Powstańcy z 1863 roku. Towarzystwo Kościuszkowskie od lat prowadzi pokazy z musztry Kosynierów oparte na regulaminie Drużyn Bartoszowych z 1914 r. Młodzież z grupy teatralnej Maska po raz kolejny, po widowisku o Czterech Braciach w Połańcu, spisała się na medal.

Pokazy obsługi broni czarnoprochowej w wilgotnych i deszczowych warunkach w pełni pokazały, z jakimi problemami borykali się żołnierze podczas walk w czasie deszczu. Był to też istotny aspekt bitwy pod Komorowem, która kończyła się przecież w strugach letniego deszczu. Rozpoczęła ją prezentacja obsługi broni krótkiej w wykonaniu Kolegi Ksawerego, a następnie Marek i Radek zademonstrowali, jak obsługiwano karabiny skałkowe. Tą część pokazów zakończyły wystrzały „najodważniejszych” przedstawicieli publiczności.

Nie wszędzie można zobaczyć jak władali szablami – szaszkami Kozacy, ale mieszkańcy gminy Łubnice mogli poznać to dzięki krótkiemu pokazowi prowadzącego widowisko Radosławowi Matusiewiczowi.

Zdjęcia, luźne rozmowy i przepyszne żołnierskie jedzenie przygotowane przez firmę Markoevent zakończyły widowisko historyczne, które mogło się odbyć tylko w Łubnicach.

Mimo, że pogoda „nie zapraszała”, frekwencja była bardzo dobra, a o tym, że gmina Łubnice jest świadoma swojego obowiązku wobec Powstańców z 1863 roku może świadczyć udziału w lekcji historii Pani Wójt Anny Grajko oraz Sekretarza Gminy Pana Leszka Ziółka. Gmina Łubnice pokazała, jak można i jak powinno wykorzystywać się miejsca historyczne, choć nie są one okazałymi zabytkami, a jedynie ich pozostałościami. Miejsce w Parku Lipiny oraz nowoutworzona infrastruktura są doskonałe do przeprowadzania wydarzeń historycznych, takich jak lekcja historii poświęcona Powstaniu Styczniowemu.

Lekcja historii była częścią projektu Czterech Braci finansowanego z Biura „Niepodległa”, Programu Dotacyjnego “Powstanie Styczniowe 1863 – 1864”, a jego kolejnym wydarzeniem wystawa poświęcona zarówno wydarzeniom z realizowanego projektu, jak i Powstaniu Styczniowemu w gminach Połaniec i Łubnice.

Z tej samej kategorii

Back to top button