Powstańcy w Sosnowcu

Już po raz drugi członkowie Towarzystwa Kościuszkowskiego wzięli udział w zdobywaniu sosnowieckiego Dworca Głównego. Pierwszy, w 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego zapoczątkował serię naszych wyjazdów rekonstrukcyjnych do tego miasta. Od 10 lat Sosnowiec nie kojarzy nam się wyłącznie z Bronisławem Knothe, wielkim patriotą pochodzącym z naszej gminy, ale z rekonstrukcjami historycznymi, które organizuje świetny historyk i znawca dziejów Powstań Narodowych prof. Dariusz Nawrot z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Niemal zawsze droga do Sosnowca wiedzie przez Racławice, chociaż tym razem pogoda i stan dróg sugerowały inną, bezpieczniejszą trasę. Udało się nam jednak dotrzeć pod Pomnik Bartosza Głowackiego i tam spotkać z przyjacielem naszego stowarzyszenia Panem Eugeniuszem Skoczeniem z Racławickiego Towarzystwa Kulturalnego. Pan Gieniu przekazał wszystkim nam lokalne Przewodniki i krótko opowiedział historię bitwy z 1794 roku. Wspomnieliśmy też naszego wspólnego bohatera, Tadeusza Kościuszkę, który właśnie 4 lutego obchodził swoje urodziny. Spod dworku w Janowiczkach udaliśmy się w dalszą drogę.

Rekonstrukcja Bitwy o Sosnowiec odbyła się na Placu przed Dworcem Głównym. Poprzedziły ją uroczystości patriotyczne, a pod wmurowaną tablicą złożono wiązanki kwiatów. Całość odbyła się zgodnie z wojskowym ceremoniałem, nad którym pieczę mieli żołnierze z 13. Śląskiej Brygady Wojsk Terytorialnych. Uroczystość uświetniła Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji, Orkiestra Reprezentacyjna Polskiej Grupy Górniczej oraz Sosnowiecka Orkiestra Dęta. Nam miło było spotkać Połańczan, którzy mieszkają na co dzień na Śląsku i przyjechali tu specjalnie do nas.

Punktem kulminacyjnym tych obchodów była rekonstrukcja walk o dworzec, których strony tworzyli: rekonstruktorzy z grupy 9 Kompanii 1863, jako piechota i straż graniczna wojsk rosyjskich oraz członkowie Towarzystwa, jako kosynierzy i strzelcy z okresu Powstania Styczniowego. W wydarzeniu wzięło udział aż 17 członków i sympatyków naszego stowarzyszenia, którzy mieszkają w 4 gminach zrzeszonych w Lokalnej Grupie Działania Dorzecze Wisły (Połaniec – 8 osób, Łubnice – 7 osób, Rytwiany – 1 osoba, Osiek – 1 osoba). Tak dużą ilość osób mogliśmy wyposażyć w sprzęt i stroje dzięki realizowanemu w tym czasie projektu pn. Połanieccy Kosynierzy, finansowanego w ramach PROW.

W przygotowaniach pomógł nam też nieoceniony znawca tematyki Powstania Styczniowego pan Grzegorz Szymański z Ostoi Dworskiej pod Małogoszczem.

Powstanie styczniowe wybuchło w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku i jeszcze tego samego dnia mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego dowiedzieli się o tej insurekcji od kolejarzy, po przyjeździe opóźnionych pociągów z Warszawy do Sosnowca. W lutym 1863 roku oddział pod dowództwem Apolinarego Kurowskiego wygrał potyczkę z Rosjanami i na kilkanaście dni przejął władzę w Zagłębiu Dąbrowskim.

Z tej samej kategorii

Back to top button