BITWA POD GROCHOWISKAMI

W dniu 18 marca oddział kosynierów i strzelców z Towarzystwa Kościuszkowskiego wziął udział w widowisku upamiętniającym Bitwę pod Grochowiskami. Aż 16 osób reprezentowało nasze stowarzyszenie podczas uroczystości i rekonstrukcji jednej z najkrwawszych bitew Powstania Styczniowego w naszym regionie.

Organizatorzy wydarzenia (nas zaprosił Pan Robert Mazur z Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii 13. Pułku Ułanów Wileńskich), zadbali o to, żeby w wydarzeniu wzięły udział najlepsze grupy rekonstrukcyjne odtwarzające okres Powstania Styczniowego w kraju. Nobilitacją dla nas było znaleźć się w takim gronie.

Stronę polską reprezentowali m.in. nasi przyjaciele z Małogoskiego Oddziału Powstańczego 1863 z Panem Grzegorzem Szymańskim na czele, prowadzeni przez Pana Zbigniewa Kowalskiego powstańcy ze Stowarzyszenia 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach oraz ówcześni komandosi – Żuawi Śmierci z Buska-Zdroju pod dowództwem Pana Roberta Osińskiego, którzy swoim atakiem zakończyli bitwę.

Po stronie rosyjskiej stanął 25. Smoleński Pułk Piechoty, czy kielecka grupa Bellum prowadzona przez Pana Andrzeja Rudzińskiego oraz Pan Paweł Greiner z GRH 9 Kompanii 1863.

W bitwie wzięło w sumie udział ok. 100 uczestników, a jej przebieg wyreżyserował i prowadził nasz dobry znajomy Pan Przemysław Bednarczyk, który jest też autorem scenariusza do filmu „Rok 1863”. Całości dopełniła piękna pogoda oraz publiczność, która zgromadziła się na miejscu widowiska.

Podczas powrotu do domu zatrzymaliśmy się jeszcze w Stopnicy, gdzie zapaliliśmy znicz pod Kopcem Kościuszki z 1987 r. usypanym przez tamtejszych mieszkańców w 170. rocznicę śmierci Naczelnika.

Z tej samej kategorii

Back to top button