W Sanoku o Powstaniu Styczniowym

W sobotę 21 stycznia oddział Kosynierów z naszego Towarzystwa zaproszony został na pokazy do Muzeum w Zamku Królewskim w Sanoku. Pokazy musztry z kosami, obsługa karabinów skałkowych i kapiszonowych oraz pokazy sztuki władania kozackimi szaszkami były częścią obchodów 160-tej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Muzeum przygotowało na tę okoliczność specjalną wystawę pn. „Sanockie wątki Powstania Styczniowego w 160. rocznicę zrywu narodowowyzwoleńczego”, wykłady historyczne, wernisaż czasowej wystawy militariów i pamiątek z okresu Powstania Styczniowego, prelekcje naukowe oraz pokaz mody z okresu powstania.

Nasza część wydarzenia – lekcja historii miała miejsce na placu zamkowym, gdzie w zimowej scenerii prezentowaliśmy broń oraz sposoby walki Powstańców Styczniowych. Dzięki uprzejmości pana Pawła Skowrońskiego oraz Dyrekcji Muzeum mogliśmy też dokładnie zwiedzić zamkowe komnaty i poznać skarby w nim prezentowane.

Sanok jest miastem, które jest dla nas „stolicą Bieszczad”. Ludzie, których tam spotykamy, Muzeum na Zamku, Miasteczko Galicyjskie, bliskość bieszczadzkich szlaków sprawiają, że czujemy się tam świetnie i bywamy coraz częściej. Miło było uczcić rocznicę wybuchu powstania właśnie w Sanoku.

Z tej samej kategorii

Back to top button