Połaniec Miasto Symbol

To tytuł projektu, który wsparła w tym roku ENEA Elektrownia Połaniec S.A. Nasz największy zakład, doceniając zaangażowanie Towarzystwa w pielęgnowanie lokalnych tradycji umożliwił zaproszenie grup rekonstrukcyjnych z całej Polski na widowisko historyczne do Ruszczy pod Połańcem.

Wydarzenie poprzedziła akcja promocyjna w Radiu Leliwa, stronach internetowych, portalu Facebook i na plakatach. Wszystko zaczęło się już w piątek. Na terenie parku naprzeciw dworku w Ruszczy rozbite zostały namioty i zapłonęły ogniska. Zjechały grupy rekonstrukcyjne z różnych stron kraju oraz jegrzy i artyleria z Czech. Wszyscy przygotowywali się do sobotniego widowiska.

6 maja rozpoczął się wizytą wojska w Połańcu, gdzie pod Pomnikiem Kościuszki salwą z karabinów uczczono rocznicę Ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego. Żołnierze mieli też chwilę czasu, żeby pospacerować po naszym pięknym miasteczku.

Główne widowisko rozpoczęło się o godz. 14.00 przywitaniem gości przez Burmistrza Jacka Nowaka oraz Wiceburmistrza Jarosława Kądzielę. Następnie prowadzący imprezę Radosław Matusiewicz omówił historię mało znanej próby Powstania Józefa Zaliwskiego z 1833 r. oraz wpływu, jaki odcisnął na tym bohaterze Tadeusz Kościuszko. Prezes Towarzystwa wyjaśnił też, jak postrzegany był Połaniec podczas kolejnych Powstań Narodowych. Opowieści te odbywały się przy dźwiękach klawesynu, instrumentu, który znany był już w czasach Kościuszki. Właśnie utwory skomponowane przez Naczelnika zagrał nam Wojciech Buda, organista z kościoła św. Marcina w Połańcu. Kościuszkowską część artystyczną poprowadziła Anna Kaniszewska Dyrektor Przedszkola Publicznego w Połańcu. Występy dzieci w strojach krakowskich to chyba jedna z najstarszych i najpopularniejszych połanieckich tradycji.

Częścią główną widowiska były pokazy wojsk z czasów Napoleona i Księstwa Warszawskiego. Po prezentacji oddziałów i omówieniu umundurowania nadszedł czas na pokazy. Widzowie zebrani przed dworkiem mogli podziwiać kunszt polskich i czeskich artylerzystów oraz grenadierów. Wszyscy jednak czekali na najważniejszą część – bitwę. Grupy rekonstrukcyjne podzielone zostały na dwa oddziały. Koalicję Antynapoleońską stworzyli: Oddział artylerii z Brna, Pułk 2. Piechoty i Artyleria Piesza Księstwa Warszawskiego z Krotoszyc, K.u.K. Feld Jager Batalion No 5 Zlaté Hory, Pułki 2. i 4. Piechoty Xięstwa Warszawskiego oraz żołnierze 57 Regimentu armii francuskiej oraz kilku Połańczan. Dowodzenie nad nim przejął Jacek Skiba z 2 PP. XW. Wojska Napoleona tworzyły 3 oddziały: 3 Pułk Piechoty Legii Nadwiślańskiej z Rypina dowodzony przez Jacka Borowskiego, Sekcja Rekonstrukcji Historycznej Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu dowodzona przez Kamila Misiaka oraz Grenadierzy Legii Polsko-Włoskiej z Nysy, Koźla i Połańca pod dowództwem Marka Gniewka.

Efektowna potyczka wojsk, głośne wystrzały, szala zwycięstwa przechylająca się raz na jedną, raz na drugą stronę mogły podobać się widzom. Bitwę zakończyła obrona dworku, w którym żołnierze odpierali kolejne szturmy wojsk francuskich. Gdyby nie deszcz walka trwałaby pewnie dłużej… Właśnie pogoda prawie popsuła ostatnią część wydarzenia – tańców historycznych i integracyjnych. Znalazła się jednak grupa chętnych, którzy dali się porwać Annie Musiał i tancerzom z krakowskiej Grupy Comhlan. Potem zostały już tylko długie rozmowy w namokniętych deszczem namiotach. Tak zakończyło się największe widowisko napoleońskie w województwie świętokrzyskim.

Nasze wydarzenie wsparli:

Prezes Agnieszka Wojdan oraz Zarząd ENEA Elektrownia Połaniec S.A.
Burmistrz Jacek Nowak oraz Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Połańcu
Anna Grajko Wójt Gminy Łubnice
Prezes Magdalena Góral oraz Pracownicy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Połańcu Sp. z o.o.
Monika Pławska Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu
Lokalna Grupa Działania – Dorzecze Wisły
Pracownicy i dzieci z Przedszkola Publicznego w Połańcu
Restauracja „Stefanek” Połaniec
Produkcja wędlin i wyrobów wędliniarskich – Zaliński Kazimierz – Połaniec
STEKOP S.A. Warszawa
Druhowie z OSP Ruszcza
Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Połanieckiej “Z Tradycją w Nowoczesność”

Patronatem Medialnym wydarzenie objął Portal Polaniec.com.pl.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za Państwa wsparcie i życzliwość. Bez waszej pomocy nie udałoby nam się osiągnąć takiego sukcesu. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mieli okazję do dalszej współpracy.

Fotorelacja dostępna jest na stronie naszego patrona medialnego (przejdź do galerii).

Z tej samej kategorii

Back to top button