Połaniec – Miasto Symbol 2023

MAJ – to najpiękniejszy miesiąc w roku. W nim właśnie odbywają się Dni Połańca, których najbarwniejszą częścią jest ich część historyczna. W tym roku Towarzystwo Kościuszkowskie organizuje je pod hasłem Połaniec Miasto Symbol.

Wydarzenie odbywa się dzięki wsparciu ENEA Elektrownia Połaniec oraz Urzędowi Miasta i Gminy wraz z podległymi instytucjami. Patronat medialny sprawuje TVP 3 Kielce oraz Portal Polaniec.com.pl

Widowisko, które odbędzie się w parku dworskim w Ruszczy nawiąże oczywiście do rocznicy Ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego oraz przybliży nam mało znaną próbę wzniecenia Powstania Narodowego przez płk. Józefa Zaliwskiego w 1833 r. Ci, którzy odwiedzą Ruszczę dowiedzą się jak Zaliwski wzorował się na Kościuszce i jak już wtedy postrzegany był Połaniec. Podczas imprezy obowiązkowo muszą zabrzmieć słowa Uniwersału wypowiedzianego przez Tadeusza Kościuszkę 229 lat temu. Będzie też część artystyczna dostosowana do klimatu tego wydarzenia. Drugą część widowiska będą stanowiły konkursy, musztra wojsk według regulaminów wojsk z czasów Epoki Napoleońskiej. Będą też pokazy artyleryjskie, a w tym roku przyjedzie do nas spora grupa Czechów. Całość zakończy potyczka Wojsk Napoleońskich z Wojskami Koalicji.

Tradycyjnie też będzie można zwiedzić obóz, zobaczyć jak mieszkali żołnierze podczas wypraw wojennych i przy ogniskach poznać jaką bronią i jakim sprzętem dysponowali. Dla niektórych mieszkańców będzie to ostatnia szansa, żeby zobaczyć dworek w Ruszczy przed jego rewitalizacją.

Z tej samej kategorii

Back to top button