7 maja w Połańcu – Piknik historyczny

7 maja na Kopcu Kościuszki, dokładnie 228 lat po ogłoszeniu Uniwersału Połanieckiego, dokładnie w miejscu, gdzie stał Kościuszko ze swoim wojskiem, Towarzystwo Kościuszkowskie zorganizowało piknik historyczny, na którym ponownie odczytany został słynny Manifest.

W tym roku wydarzenie przygotowane zostało przy wsparciu naszej Elektrowni, w ramach projektu „Enea dla historii”. Niemożliwym było, żeby projekt dotyczył jednego tylko wydarzenia, dlatego objął on również Święto Flagi 2 maja i Rocznicę Ogłoszenia Konstytucji 3 Maja.

Na przygotowanym obok Kopca Kościuszki placu rozbity został namiot sztabowy Kościuszki, a wokół niego obóz żołnierski. Elementy wystroju, wyposażenia, umundurowania i uzbrojenia stanowiły atrakcję dla odwiedzających w tym dniu nasz Kopiec. Najprzyjemniej oglądało się obóz popijając kawę z żołędzi, ulubiony napój Tadeusza Kościuszki.

Wokół obozu historycznego rozłożone zostały wydawnictwa regionalne i pocztówki z Połańca oraz stoisko z gadżetami sponsora. Można je było zabrać do domu, ale tylko po wzięciu udziału w grach i zabawach zorganizowanych przez Panie z Przedszkola Publicznego w Połańcu. Pani Dyrektor Anna Kaniszewska, Pani Beata Mika oraz Panie Nauczycielki z naszych przedszkoli miały pełne ręce roboty z pełnymi energii maluchami.

Zabawy przeplatane były z informacjami historycznymi i pokazami musztry żołnierskiej. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć musztry Kosynierów i Strzelców. Wzięli w niej udział m.in. harcerze z Hufca im. Tadeusza Kościuszki z całego powiatu, którzy w tym dniu odwiedzili Połaniec i miejsce związane ze swoim Patronem.

W kolejnej części naszej lekcji historii wspomniane zostały dwie bardzo ważne postacie z tych czasów: Cesarz Napoleon Bonaparte, który zmarł 5 maja 1821 roku oraz nasz kolejny bohater, książę Józef Poniatowski, który urodził się 7 maja 1763 roku.

Właśnie z okazji rocznicy urodzin Księcia zorganizowany został pokazowy turniej strzelecki o portret Poniatowskiego. Wygrała do Dominika, pokonując Łukasza, Radka i Marka. Nagrodę Zwyciężczyni wręczył Burmistrz Połańca Pan Jacek Nowak.

Część oficjalną naszego wydarzenia rozpoczęła się od uroczystego odczytania fragmentów Uniwersału Połanieckiego przez Mariusza Żurawskiego, który wcielił się w postać Naczelnika.

Potem plac przed Kopcem należał już do młodzieży z grupy teatralnej Maska oraz naszej koleżanki Małgorzaty Dalmaty – Konwickiej. Przygotowali oni scenkę ukazującą powstanie Pieśni Legionów w obozie we Włoszech i nawiązującą do Roku Józefa Wybickiego. Zakończyło ją odśpiewanie pierwszej, oryginalnej wersji naszego Hymnu przez wszystkich uczestników pikniku historycznego.

Całe wydarzenie zakończyło, tradycyjne już w Połańcu, odtańczenie Poloneza Kościuszki, skomponowanego przez Kleofasa Ogińskiego. Wśród tańczących z naszymi „Krakowiankami” znaleźli się m.in. Burmistrz Pan Jacek Nowak oraz przedstawiciel naszego sponsora ENEA Połaniec Pan Adam Kwiatkowski. Piękna pogoda, duża frekwencja i wspaniałe okolice Kopca Kościuszki sprawiły, że wydarzenie to godnie nawiązało do najważniejszej daty w historii naszego Połańca.

Patronem projektu „Enea dla historii” jest Portal Polaniec.com.pl.

Z tej samej kategorii

Back to top button