WRZESIEŃ W TOWARZYSTWIE KOŚCIUSZKOWSKIM

Narodowe Czytanie w Bibliotece w Połańcu
W sobotę, 9 września na placu przed Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Połańcu, odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. Tyma razem Polacy przypomnieli sobie fragmenty lektury Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. Tematyka nawiązywała do 160-tej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
Biblioteka przy udziale współorganizatorów Miasta i Gminy Połaniec i Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu oraz dzięki wsparciu Partnera – Banku Spółdzielczego w Połańcu zorganizowała Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej na placu przed Biblioteką. W roli lektorów tradycyjnie wystąpili mieszkańcy naszej lokalnej społeczności, którzy przeczytali tłumnie zgromadzonej publiczności wybrane fragmenty najsłynniejszej powieści Elizy Orzeszkowej. Czytanie ubarwione zostało przyśpiewkami ludowymi i pieśniami patriotycznymi w wykonaniu lokalnych muzyków oraz recytacją wiersza nawiązującego do wydarzeń historycznych XIX wieku.
Nasze stowarzyszenie w tym roku reprezentowali Małgorzata i Konstanty.
Połaniec a trzy powstania narodowe
„Połaniec a trzy powstania narodowe” to projekt z programu Niepodległa,do realizacji którego zostaliśmy zaproszeni przez naszych Przyjaciół z Biblioteki w Połańcu. Naszym głównym zadaniem w tym projekcie było skompletowanie i dostarczenie wszystkich posiadanych materiałów dotyczących działań wojennych na terenie Połańca oraz Połańczan zaangażowanych w walkach o niepodległość.
Podczas obchodów Dni Połańca w maju odbyło się pierwsze wydarzenie w ramach tego projektu „Rodzinny spacer historyczny śladami powstania kościuszkowskiego”. Uczestnicy wycieczki poznali wyjątkowe na mapie Połańca miejsca historyczne związane z insurekcją Kościuszki. Pod koniec miesiąca zorganizowane zostały w Bibliotece warsztaty dla młodzieży z projektowania gier wielkoformatowych, w efekcie których powstała gra„W drodze po wolność – Połaniec 1830”. Jej fabuła oparta została na wydarzeniach powstania listopadowego i ma na celu upamiętnienie lokalnych bohaterskich powstańców. Na początku września natomiast plac przed Biblioteką wzbogacił się o wystawę „Połaniec a powstanie styczniowe ukazującą miasto i jego mieszkańców z okresie ostatniego z wielkich zrywów niepodległościowych XIX wieku. Piknik Historyczny, ostatni element w ramach tego projektu, przyciągnął wiele osób na czele z władzami miasta i przedstawicielami partnerów oraz osób zaangażowanych w zadanie. Wydarzenie rozpoczęło się od otwarcia wystawy”Połaniec a powstanie styczniowe”,którego dokonała Dyrektor Biblioteki Pani Renata Wójtowicz, Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec Pan Jacek Benedykt Nowak, przedstawiciel Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu Pan Konstanty Mirosław Michorowski oraz koordynator projektu Pani Magdalena Wójcik-Sumara
Gratulujemy naszej Bibliotece świetnego pomysłu oraz wzorowej realizacji.
Więcej na: https://www.mgbp.polaniec.pl/
25 września Chłopi w Kinie
Zupełnie inaczej „smakuje” oglądanie filmu Chłopi siedząc wygodnie w chłopskiej sukmanie, niż w zwykłym codziennym ubraniu. Z takiego założenia wyszliśmy ubierając stroje krakowskie na połaniecką premierę słynnego dzieła naszego noblisty 25 września. Nasze stroje były tak barwne, jak przedstawione na ekranie obrazy.
Film „Chłopi” został bowiem zrealizowany w technice animacji malarskiej, nawiązującej do stylu malarstwa okresu Młodej Polski. To innowacyjna technika realizatorska, która sprawia, że dzieło Reymonta jest pokazane światu na nowo. Film wyreżyserowali DK Welchman (Dorota Kobiela) i Hugh Welchman. Już teraz z niecierpliwością czekamy na najnowszą produkcję filmu Napoleon. Na nią też planujemy udać się w odpowiednich mundurach.
Spotkanie Komitetu Obchodów Kościuszkowskich 2024
3 października w Urzędzie Miasta i Gminy w Połańcu odbyło się pierwsze spotkanie Komitetu Organizacyjnego obchodów 230 rocznicy Ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego w maju 2024 roku. Trzy osoby z naszego stowarzyszenia znalazły się w komitecie, któremu przewodniczyła Pani Sekretarz Bogumiła Niespodziewana. W trakcie luźnych rozmów powstało wiele ciekawych pomysłów, z których większość zapewne zostanie zrealizowanych.

Z tej samej kategorii

Back to top button