Rajd Tatarski 2023

Już w najbliższą sobotę 18 lutego odbędzie się tradycyjny Rajd Tatarski. Głównym celem tego lutowego spaceru jest upamiętnienie pierwszej bitwy na otwartym polu pomiędzy rycerstwem polskim a oddziałami tatarskimi. Bitwa rozegrała się 13 lutego 1241 r. w Środę Popielcową i miała miejsce w pobliżu Turska Wielkiego, tuż po zdobyciu i spaleniu grodu kasztelańskiego w Połańcu. W drodze na Sandomierz najeźdźców wraz z jasyrem zaatakowało rycerstwo polskie i miało spore szanse na rozgromienie Tatarów, ale…

Na rajd zapraszamy wszystkich członków i bliskich sympatyków Towarzystwa. Jedną z atrakcji będzie miniturniej łuczniczy w pobliżu Grodziska w Winnicy.

Startujemy pod Pomnikiem Kościuszki w sobotę 18 lutego o godz. 10.30.

“… Najważniejszą informacją wskazaną przez Kroniką Wielkopolską i Długosza było zniszczenie ziemi sandomierskiej i zdobycie ważnego grodu strzegącego przeprawy na Wiśle. W przeciwieństwie do autorów Rocznika kapituły gnieźnieńskiej i Kroniki Wielkopolskiej Długosz zna więcej szczegółów. Wówczas to „wojewoda krakowski Włodzimierz odbył we wsi Kalina zjazd rycerstwa i szlachty”. Sprawował on naczelne dowództwo w imieniu nieobecnego księcia Henryka Pobożnego i małoletniego księcia Bolesława Wstydliwego. Siły krakowskie nie były zbyt duże. Mimo to wódz polski zachęcił „wszystkich do podjęcia zbliżającej się bitwy z Tatarami w obronie ojczyzny, żon i dzieci”. Pod wsią Tursko Wielkie znowu w Popielec (13 II) „dopadł ich wojewoda krakowski Włodzimierz z pozostałymi rycerzami krakowskimi, nader jednak nielicznymi, ale zdecydowanymi zwyciężyć lub zginąć, a zaatakowawszy ich znienacka z największą odwagą, stacza z nimi bitwę”. W pierwszej fazie rycerze polscy rozbili Tatarów, ale „zaniedbując walkę, zbyt łapczywie zabiegali o łupy, utracili chwałę triumfu”. Moment zachwiania Mongołów wykorzystali jeńcy, uciekając do okolicznych lasów. Na łapczywości Polaków skorzystał przeciwnik, przeprowadzając przegrupowanie i kontratakując. W efekcie uderzenia mongolskiego część rycerstwa zginęła, część zaś z wojewodą Włodzimierzem zbiegła z pola bitwy”.

Z tej samej kategorii

Back to top button