Rocznica Maciejowickiej Bitwy

7 października w Maciejowicach, niezmordowany dr Leszek Marek Krześniak po raz 40-ty zorganizował Sesję naukową poświęconą Tadeuszowi Kościuszce i Bitwie pod Maciejowicami. Tym razem obchody miał podsumować Bal historyczny wzorowany na tym, zorganizowanym na 35-lecie działalności przez nasze Towarzystwo w Kurozwękach.

Połaniec reprezentowała pięcioosobowa barwna delegacja. W pochmurną sobotę do Maciejowic udaliśmy się dobrze znaną trasą wiodącą przez Kazimierz Dolny i w tym roku wyjątkowo przez Żyrzyn. W Żyrzynie zapaliliśmy znicz pod pomnikiem upamiętniającym poległych Powstańców w 160. Rocznicę Powstania Styczniowego. Właśnie tam 8 sierpnia 1863 r. miała miejsce zwycięska bitwa z wojskami rosyjskimi.

Kolejnym punktem był spacer i ognisko na Podzamczu, gdzie w cieniu ruin romantycznego pałacu mogliśmy posłuchać opowieści dra Leszka Krześniaka o maciejowickiej bitwie.

Ostatnim punktem obchodów był dla nas Bal historyczny. Był on doskonałą okazją do zaprezentowania naszych strojów z epoki kościuszkowskiej. Podczas imprezy mieliśmy możliwość poznać nowych ludzi, a także „starych znajomych” i powspominać również naszą jubileuszową imprezę. Nie zabrakło też planów na przyszły rok, który będzie ważny dla wszystkich środowisk kościuszkowskich w kraju.

Z tej samej kategorii

Back to top button