224. rocznica powstania Legionów Polskich we Włoszech

Legiony Polskie we Włoszech to jedne z najsłynniejszych polskich formacji wojskowych utworzonych na emigracji. Dokładnie 224. lata temu Administracja Generalna Lombardii podpisała decyzję o ich utworzeniu.

Po upadku powstania kościuszkowskiego nastąpiła emigracja żołnierzy i oficerów z Polski do Włoch i Francji. W Paryżu założona została Agencja (polska organizacja emigracyjna), która z pomocą Napoleona doprowadziła do utworzenia Legionów polskich.

9 stycznia 1797 roku gen. Jan Henryk Dąbrowski podpisał umowę z nowym rządem Republiki Lombardzkiej na organizację oddziałów.

Oddziały te otrzymały nazwę Legionów Polskich. Mundury i sztandary były zbliżone do polskich, język komend i stopnie wojskowe również były polskie. Na szlifach widniał włoski napis “Ludzie wolni są braćmi”. Kokardy przypięte do mundurów były trójkolorowe w nawiązaniu do rewolucji francuskiej symbolizującą sojusz i protekcję Republiki.

W maju 1797 w szeregach Legionów stanęło około 7 tys. żołnierzy, głównie Polaków przebywających na emigracji oraz polskich jeńców i dezerterów z armii austriackiej. Dąbrowski wprowadził w legionach nowoczesny system dowodzenia na wzór francuski, zniósł kary cielesne, dał możliwość awansu również żołnierzom niemającym pochodzenia szlacheckiego, nakazał naukę czytania i pisania oraz pogłębianie wiedzy z historii Polski.

Dokładnie tę samą drogę przemierzają połanieccy kosynierzy, którzy po przejściu szlaku kościuszkowskiego i zdjęciu sukman wstąpili w szeregi Legii polsko-włoskiej.

Z tej samej kategorii

Back to top button