Legionowa ciekawostka

9 lutego 1918 r. zmarł jeden z wielu Połańczan Legionistów. Tadeusz Eugeniusz Jaworski – urodził się 15 października 1895 roku w Połańcu i był synem Stanisława Jaworskiego, właściciela apteki w Połańcu oraz Jadwigi z Borkowskich. Świadkami jego chrztu były najważniejsze osoby w miasteczku; Antoni Wierzchowski nauczyciel w szkole w Połańcu i Ignacy Pietrzewicz pisarz gminny, a chrzestnym zostali proboszcz połaniecki ks. Leon Kowalski oraz Maria Słotnicka.

Tadeusz ukończył zapewne szkołę w Połańcu i wyjechał z miasteczka. Uzyskał zawód praktyka wiertniczego, a następnie wstąpił do Legionów. Był plutonowym w oddziale telefonicznym 4 pp. LP. Zmarł na zapalenie opłucnej 9 lutego 1918 r. w Koprzywnicy.

4 PUŁK  PIECHOTY  LEGIONÓW

4 Pułk Piechoty Legionów sformowano w marcu 1915 roku w Rozprzy koło Piotrkowa Trybunalskiego. W momencie utworzenia liczył on 24 oficerów, 120 podoficerów i ok. 840 legionistów. W lipcu 1915 roku 4 Pułk Piechoty Legionów przeszedł swój chrzest bojowy w bitwie pod Jastkowem. Następnie walczył na Lubelszczyźnie i Wołyniu, między innymi pod Majdanem Borzechowskim, Optową, Rudką Miryńską oraz Kostiuchnówką. Po kryzysie przysięgowym, który miał miejsce w 1917 roku, Pułk został rozwiązany, a żołnierze internowani w obozie w Szczypiornie i Beniaminowie.

Pluton telefoniczny 4 pułku utworzono 22 czerwca, a 11 lipca jego dowodzenie objął sierż. Henryk Doskocil-Doskoczyński. Pluton telefoniczny liczył 40 legionistów podzielonych na 5 patroli. Każdy batalion otrzymał po jednym patrolu, a 2 pozostałe przydzielono komendzie pułku. Zakładany skład plutonu telefonicznego miał obejmować komendanta, jego zastępcę, 3 plutonowych, 4–5 patroli po 7 ludzi, 2 telefonistów w rezerwie, a także mechanika, magazyniera, podoficera kancelaryjnego, podoficera terenowego, pomocnika i ordynansa. Każdy patrol miał być wyposażony w 2 aparaty telefoniczne (patrol komendy pułku miał mieć 4 aparaty), 10 km kabla i wóz parokonny. Pluton telefoniczny miał też własną kuchnię polową, a jego komendantowi przysługiwał koń wierzchowy. (http://bazhum.muzhp.pl)

SYMBOL

14 września 1916 r. ustanowiono symbol 4 PP Leg w postaci swastyki. Nazwa swastyka z sanskrytu i oznacza „przynoszący szczęście”. Wcześniej na naszych ziemiach ten znak funkcjonował pod nazwą „swarga”, jako symbol ognia i pomyślności. (http://www.mhki.kielce.eu)

Z tej samej kategorii

Back to top button