Twierdza Kłodzko 2023

Jeszcze dobrze nie wystygły lufy karabinów po Dniach Twierdzy Nysa, a znów musiały zostać użyte w kolejnym pięknym śląskim mieście. 5 sierpnia wojska napoleońskie starły się z pruskimi w słynnej Twierdzy Kłodzko.

Na ten weekend miasto i twierdza przyszykowały dla turystów szereg atrakcji, w których niestety postanowiła zamieszać trochę pogoda. W piątek, oprócz pokazów historycznych w forcie, przybyli żołnierze i turyści mogli obejrzeć ciekawy nocny teatr uliczny nawiązujący do historii Kłodzka. Główna część pokazów odbyła się jednak w sobotę. Rozpoczął ją przemarsz wojsk z twierdzy do miasta oraz prezentacja oddziałów na rynku. Padający deszcz nie pozwalał niestety w pełni korzystać z uroków kłodzkiej warowni. Bitwa w parku przed twierdzą rozegrała się w strugach deszczu. Podczas walk rekonstruktorzy mogli przekonać się jak trudno jest strzelać zamokniętymi ładunkami sypanymi w mokre karabiny. Mimo wszystko bitwa była ciekawa i mogła podobać się najwytrwalszym widzom.

Dla naszego oddziału najprzyjemniejszym momentem było odznaczenie naszego dowódcy, kpt. Marka Gniewka francuskim Orderem Narodowej Legii Honorowej. Marek przez 20 lat dowodzi oddziałem Legii Polsko – Włoskiej. To w dużej mierze dzięki niemu oddział skupia dziś osoby i sekcje z różnych miast, m.in.: z Kędzierzyna-Koźla, Wrocławia i naszego Połańca.

Z tej samej kategorii

Back to top button