AUSTERLITZ – Bitwa Trzech Cesarzy

2-4 grudnia 2022 r. w czeskim Slawkovie u Brna miały miejsce uroczystości upamiętniające 217. rocznicę bitwy pod Austeritz zwaną Bitwą Trzech Cesarzy. Głównym punktem programu była sobotnia inscenizacja bitwy pod wzgórzem Santon, z udziałem ponad 1000 uczestników, ok. 60 koni i 15 armat.

Oddział Legi Polsko – Włoskiej działający przy Towarzystwie Kościuszkowskim reprezentowało 7 osób, a cała Legia z Nysą, Kędzierzynem-Koźle i Wrocławiem liczyła 28 osób i wchodziła w skład Dywizji Polskiej.

Polacy w liczbie ok. 130 osób zakwaterowani zostali w Domu Kultury w miasteczku Pozorice skąd rano udali się na ćwiczenia na polu bitwy. W pobliskiej miejscowości Tvarozna rozbity został obóz historyczny, w którym wojsko spędziło większość dnia. Bitwa rozpoczęła się o godzinie 14.00. Ostrzał z armat, ataki konnicy i gliniasta ziemia utrudniały manewry oddziałom piechoty, które z trudem przemieszczały się po placu bitwy. Już po kilku minutach każdy żołnierski but ważył po 2 kg. Wśród huku i dymu dowódcy z trudem utrzymywali szyk poszczególnych oddziałów, ale ostateczny efekt inscenizacji zrobił niesamowite wrażenie.

Przeżycia towarzyszące atmosferze takiej bitwy pozwalały przetrzymać zmęczenie rąk i nóg, które wróciło dopiero wieczorem. Na sali widowiskowej Domu kultury cały polski oddział mógł powspominać bitwę, podzielić się wrażeniami i omawiać kolejne zbliżające się wydarzenia.

Z tej samej kategorii

Back to top button