Dni Twierdzy Nysa 2023

Już po raz ósmy Połańczanie wzięli udział w obchodach Dni Twierdzy Nysa, których główne widowisko odbyło się na Forcie nr 2. Obchody składały się z trzech dużych widowisk okraszonych licznymi pokazami i historycznymi atrakcjami.

Pierwsza część to parada wojsk ulicami miasta oraz salwa honorowa i pokaz musztry na nyskim rynku pod Pomnikiem J. Piłsudskiego. Drugą stanowiła bitwa ukazująca zdobycie przez wojska gen. Van Damme’a miasta bronionego przez Pruską załogę. W tej części Francuzi i Prusacy starli się na przedpolu Fortu nr 2. Było dynamicznie i głośno. Najciekawsze było jednak wieczorne widowisko batalistyczne. Przybyłe do Nysy grupy rekonstrukcyjne wzięły udział w wyreżyserowanych scenkach nawiązujących do oblężenia miasta – twierdzy w 1807 roku. Fort okryty mrokiem rozjaśniany raz po raz błyskiem wystrzałów karabinowych i armatnich z pewnością robił wrażenie na widzach, którzy na długo zapamiętają ten spektakl. Wzbogacone panelami pokazów mody, tańca oraz gier i zabaw z początku XIX wieku obchody Dni Twierdzy utrwaliły miejsce Nysy w czołówce najlepszych inscenizacji napoleońskich w Polsce.

„Połaniec” jest częścią głównego Oddziału Legii Polsko – Włoskiej z Nysy, który obchodził 20-lecie swojej działalności. Z tej okazji, wraz z Kolegami z Kędzierzyna-Koźla złożyliśmy na ręce dowódcy oddziału Marka Gniewka upominki i życzenia kolejnych lat wspólnych działań.

Zapraszamy do obejrzenia wideorelacji z wydarzenia.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.

Z tej samej kategorii

Back to top button