Lekcja historii w ZST w Mielcu

W piątek, 7 czerwca Towarzystwo Kościuszkowskie miało przyjemność zaprezentowania w mieleckim Zespole Szkół Technicznych. Wszystko to dzięki uprzejmości Pana Dyrektora Arkadiusza Gałkowskiego oraz nauczyciela historii Pana Józefa Czerwca .

Przedwakacyjny czas sprzyja nietypowym lekcjom historii, zwłaszcza gdy wiążą się one z aktualnymi rocznicami. Tak było w przypadku naszego stowarzyszenia w rocznicę wybuchu Powstania Kościuszkowskiego. Do przeprowadzenia tych lekcji musiałem się wcześniej dobrze przygotować, ponieważ młodzież jest wymagająca, niecierpliwa i nie znosi nudy.

Zajęcia podzieliłem na dwie części: Kościuszkowską i Napoleońską. Część Kościuszkowska pokazywała zasady funkcjonowania stowarzyszeń na przykładzie Towarzystwa oraz prezentowała wydarzenia, w których brała udział młodzież z Ochotniczej Formacji Młodych Kosynierów oraz Szkolnego Towarzystwa Kościuszkowskiego. W tym panelu znalazły się też informacje dotyczące tradycji kościuszkowskich w Połańcu na tle obchodów 230. Rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej.

Druga część – Napoleońska była znacznie atrakcyjniejsza, biorąc pod uwagę prezentację munduru i uzbrojenia Legionistów z tego okresu, czy filmików z rekonstrukcji największych bitew napoleońskich w Europie. Czy któregoś z uczniów mieleckiego technikum zainteresuje działalność na rzecz lokalnej społeczności, a może udział w roli Kosyniera, czy Legionisty w jednej z wielu rekonstrukcji? Zobaczymy.

Serdecznie dziękuję Panu Dyrektorowi Arkadiuszowi Gałkowskiemu oraz Panu Józefowi Czerwcowi za zaproszenie oraz możliwość prezentacji działalności Towarzystwa Kościuszkowskiego w Mielcu.

Radosław Matusiewicz

Z tej samej kategorii

Back to top button