Jakie Towarzystwo taki Jubileusz

Sala balowa pałacu w Kurozwękach dawno nie była świadkiem takiego wydarzenia. Na jubileusz 35-lecia Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu, właśnie do tego przepięknego miejsca zjechała się Kościuszkowska Polska. Było dostojnie i galowo, a jednocześnie ciepło i rodzinnie. W końcu w siedzibie rodu Kurozwęckich bawiła się „Rodzina Połanieckich” i Rodzina Kościuszkowska.

Niestety nawet pałacowe salony nie byłyby w stanie pomieścić tych, których chcielibyśmy widzieć na naszej uroczystości. Z tego jednego powodu możemy nawet nazwać tę imprezę „skromną”. Na szczęście wszyscy goście nam dopisali i zjawili się u nas w dobrych humorach.

Swoją obecnością zaszczycili nas ci, którzy od lat wspierają nasze stowarzyszenie Pan Jarosław Kądziela Zastępca Burmistrza Połańca, Pani Bogumiła Niespodziewana Sekretarz Miasta oraz przedstawiciel naszej elektrowni Pan Krzysztof Szczeszek. Pomysł na miejsce balu i pomoc w jego organizacji zawdzięczamy Panu Stefanowi Dunin Wąsowiczowi, który wraz z Panią Anną Przedmojską – Glińską zjawił się w pięknym szlacheckim kontuszu na tejże uroczystości.

Rodzinę Kościuszkowską, idąc insurekcyjnym szlakiem naszego Bohatera reprezentowali: prof. Mieczysław Rokosz – Prezes Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie, Eugeniusz Skoczeń – Prezes Racławickiego Towarzystwa Kulturalnego, Czesław Orliński – Prezes Towarzystwa Kulturalnego im. T.Kościuszki w Szczekocinach oraz dr Leszek Marek Krześniak – Prezes Zarządu Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej w Maciejowicach.

Bal nie obyłby się bez gości z zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcyjnych, których piękne mundury i stroje idealnie wpisywały się w wystrój pałacowych wnętrz. Oprócz Pana Marka Gniewka dowódcy Oddziału Legii Polsko – Włoskiej z Nysy przyjechali do nas Katarzyna, Tomasz i Bartosz. Tańce historyczne i integracyjne poprowadziła Małgorzata Majewska z grupy Comhlan z Krakowa.

Uroczystości rozpoczęło przywitanie i przemówienia zaproszonych gości. Było mnóstwo gratulacji, deklaracji, prezentów i ciepłych słów. Podsumowaniem tej części był przygotowany przez Pana Łukasza Orłowskiego film prezentujący działalność Towarzystwa w ostatnich 5 latach. Po poczęstunku, kawie i rozmowach nadszedł czas na część taneczną imprezy. Bal otworzył tradycyjny Polonez Kościuszki, a różnorodność strojów przywodziła na myśl ostatnią scenę filmu Pan Tadeusz. Potem zabawa nabrała rumieńców. Były tańce wolne, szybkie i obowiązkowo Krakowiak. Żeby nikomu niczego już w tym dniu nie zabrakło, resztki sił wykrzesał z tańczących DJ. Tak zakończył się wspaniały jubileusz 35-lecia działalności Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu.

Serdecznie dziękujemy Panu Stefanowi Dunin Wąsowiczowi oraz Panu Michałowi Popielowi za ogromne wsparcie i umożliwienie organizacji jubileuszu w najpiękniejszym pałacu w naszym regionie. Dziękujemy również Panu Jackowi Nowakowi Burmistrzowi Połańca za wsparcie logistyczne naszego święta. Szkoda, że Pan Burmistrz nie mógł osobiście w nim uczestniczyć…

Na koniec serdecznie dziękuję Zarządowi, Kosynierom, członkom i sympatykom Towarzystwa za to, że zaprezentowali się na tej imprezie przepięknie i od lat tworzą z nami wspaniała Rodzinę Połanieckich Kościuszkowców.

Radosław Matusiewicz

Z tej samej kategorii

Back to top button