Jubileusz 50-lecia “Miasta Energetyków”

W tym roku mija 50 lat od powstania “nowego Połańca”. Z początkiem lat 70. z uwagi na zwiększające się zapotrzebowanie na energię elektryczną, w dynamicznie rozwijającym się południowo-wschodnim rejonie Polski zadecydowano o budowie Elektrowni. Na lokalizację wyznaczono Połaniec. W 1972 r. rozpoczęto wywłaszczanie 26 gospodarstw rolnych na potrzeby pozyskania terenów pod elektrownię. W 1973 r. powstało przedsiębiorstwo państwowe „Elektrownia Połaniec w Budowie” i od tego momentu rozwój Połańca nabiera tempa.

Dla ponad 3000 pracowników budujących wówczas elektrownię, a także jej przyszłych pracowników równolegle rozbudowywano nasze miasto. Budowano nowe kilkupiętrowe bloki mieszkalne. Powstały placówki kulturalne, usługowe i handlowe. Wybudowany został nieistniejący już dzisiaj hotel robotniczy B-600 na 150 miejsc, powstało ponad 1500 nowych mieszkań, dwie szkoły podstawowe, dwa przedszkola. Wreszcie powstał nowoczesny Zespół Szkół Zawodowych wraz z internatem dla 200 osób, dom kultury, dwa żłobki, hala sportowa. Kolejnymi inwestycjami były m.in. budynek poczty, przedszkole, przychodnia przyzakładowa, stołówka. Miasto rosło w oczach…

Zapraszamy do obejrzenia specjalnie przygotowanej na tę okoliczność prezentacji zdjęć pt. “50 lat Miasta Energetyków”. Materiał został przygotowany w ramach projektu “Enea dla historii”.

Z tej samej kategorii

Back to top button