Konopnicka, ruda i Powstańcy

19 marca to data, która zdecydowała o trasie i tematyce kolejnego rajdu historycznego. Tym razem udaliśmy się w kierunku Rudnik i wiaty na „Zarudziu”. Rzadko przemierzamy tę trasę, ale przy takiej pogodzie droga ta była naprawdę piękna.

Na pierwszym postoju przypomnieliśmy sobie postać Józefa Zaliwskiego, który właśnie w dniu swoich imienin, 19 marca 1833 r., ubrany w sukmanę rozpoczął tragiczne i mało znane Powstanie Narodowe. Chciał on wzorem Kościuszki wciągnąć masy chłopskie do powstania, a w Połańcu wydać swój Manifest. Niestety powstanie upadło, a schwytanych w Połańcu Powstańców, Rosjanie stracili w warszawskiej Cytadeli dokładnie 7 maja, czyli w rocznicę ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego….

Drugi postój miał miejsce na terenie dawnego dworu w Rudnikach. Tam wspomnieliśmy dzielnych właścicieli tego dworu, którzy zginęli w Powstaniu Styczniowym.

Rajd zakończyliśmy ogniskiem przy wiacie na „Zarudziu”. Do pogadanek o pozyskiwaniu rudy darniowej i związków Marii Konopnickiej z Rudnikami przyłączył się też sołtys z Rudnik. Z panem Zbyszkiem nie wyczerpaliśmy jednak wszystkich tematów, ale rozpoczęliśmy rozmowy o możliwości upamiętnienia miejscowych Bohaterów.

Z tej samej kategorii

Back to top button