Pomysł znaleziony w Sichowie

Co łączy Sichów i Połaniec z Odonowem? A no postać niejakiego Ignacego Karpińskiego, żołnierza polskich legionów, autora czekających na wydanie pamiętników, w końcu kapitana Korpusu Weteranów stacjonujących od 1815 roku w Zawadzie koło Połańca.

W piątek 18 lutego, na zaproszenie Stefana Dunina-Wąsowicza, właściciela Pałacu w Sichowie, spotkały się delegacje Odonowskiego Towarzystwa Kulturalnego (Marek i Iwona Postawka) i Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu (Małgorzata Dalmata-Konwicka i Radosław Matusiewicz). Temat mógł być tylko jeden – „epoka napoleońska”. To ona właśnie łączy Sichów i postać Jana Potockiego, autora „Rękopisu znalezionego w Saragossie” z Odonowem, gdzie znaleziono pamiętniki legionisty Karpińskiego i Połaniec, gdzie przy Towarzystwie działa oddział Legii Polsko – Włoskiej.

Spotkanie dotyczyło możliwości wydawniczych związanych z pamiętnikiem oraz planów organizacji wspólnej inscenizacji historycznej nawiązującej do Rękopisu znalezionego w Saragossie. Jak daleko poniosły nas marzenia, okaże się niedługo. Mamy nadzieję, że marcowe, pozytywne dla nas rozstrzygnięcie projektu Niepodległa, pozwoli na wspólną organizację największego w regionie wydarzenia z epoki napoleońskiej. Jeśli tak, to maj znowu będzie dla nas wyjątkowy…

Z tej samej kategorii

Back to top button