Urodziny Tadeusza Kościuszki

W sobotę 12 lutego w Domu Kultury w Łubnicach Towarzystwo Kościuszkowskie zorganizowało wydarzenie pod nazwą Urodziny Kościuszki. Impreza nawiązywała do rocznicy urodzin Naczelnika, a wzięli w niej udział członkowie i sympatycy stowarzyszenia z dwóch gmin: Połańca i Łubnic.

Wszystko zaczęło się o godz. 16.00. Przygotowane dla mieszkańców Łubnic prezentacje dotyczyły tradycji kościuszkowskich w Połańcu oraz udziału w nich łubnickich Kosynierów. Podczas pogadanki poruszony został też temat przyszłorocznych obchodów rocznicy bitwy pod Komorowem. Może wezmą w nich udział miejscowi Kosynierzy. Część oficjalną zakończyła prezentacja zasad walki kosą.

O godzinie 17.00 Polonezem Ogińskiego, rozpoczęła się część rozrywkowa Urodzin. Właśnie tańce historyczne dominowały na sobotniej imprezie. Po Polonezie przyszedł czas na Krakowiaka, Warszawiankę oraz tańce integracyjne. Z anielską cierpliwością prowadziła je nasza koleżanka Małgorzata z zespołu Comhlan z Krakowa.

Drugą część imprezy stanowiły konkursy przygotowane przez Ulę, która była sędzią głównym całych zawodów. Zespoły uczestniczące w rywalizacji musiały wykazać się zarówno wiedzą historyczną, jak i sprawnością fizyczną i sprytem. Humor dopisywał wszystkim przez cały wieczór, zwłaszcza podczas kalamburów i zgadywanek.

Była to jedna najciekawszych imprez zorganizowanych przez Towarzystwo Kościuszkowskie w ostatnim czasie. Możliwe, że wpisze się ona na stałe w kalendarz naszego stowarzyszenia.

Z tej samej kategorii

Back to top button