Spacer Zaduszny 2021

Spacer Zaduszny to nasza wieloletnia tradycja. Spotykamy się wtedy, żeby powspominać osoby, które związane były z naszym stowarzyszeniem oraz zapalić znicze na połanieckich cmentarzach.

W tym roku spacer zaczęliśmy na Nowym Cmentarzu, przy grobie założyciela Towarzystwa Kościuszkowskiego – Mieczysława Tarnowskiego. Tutaj znicze zapaliliśmy również przy pomniku upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej.

Kolejnym punktem był Cmentarzyk Kosynierów. To miejsce symbolicznego spoczynku żołnierzy poległych podczas walk pod Połańcem w 1794 r. odwiedzamy co roku, podczas listopadowych przechadzek. Stąd udaliśmy się na „Dół” pod kościół św. Marcina, gdzie zapaliliśmy znicz pod Kapliczką Matki Boskiej Różańcowej. W jej podziemiach znajdują się jeszcze kości z cmentarza okalającego niegdyś kościół. Cmentarz przykościelny przestał funkcjonować zapewne po budowie obecnego kościoła (ok. 1900 roku). Wcześniej zaś, ok. połowy XIX w. otwarty został cmentarz przy ulicy Osieckiej, tzw. „Stary Cmentarz”. Właśnie na nim zakończyliśmy wycieczkę po połanieckich nekropoliach, zapalając znicze na grobach żołnierzy z I i II wojny światowej. Jedyną rzeczą, która nas zaskoczyła była bardzo mała liczba osób odwiedzających cmentarze, pomimo przepięknej jesiennej pogody.

Z tej samej kategorii

Back to top button