Połaniecki Oddział Legii Polsko-Włoskiej w Kamieńcu k. Iławy

W sobotę 29 sierpnia 2020 r. Połaniecki Oddział Legii Polsko-Włoskiej wziął udział w imprezie historycznej w Kamieńcu k. Susza pod Iławą pn. “Napoleon w Kamieńcu” (Radek, Dominika, Łukasz i Mariusz). Na zgromadzonych w tym dniu mieszkańców i turystów oprócz możliwości podejrzenia życia obozowego żołnierzy i dam dworu czekały m.in. pokaz musztry, manewry, przemarsz wojsk, zwiedzanie namiotu sztabowego cesarza czy potyczka wojskowa.

Do Kamieńca, oddalonego od Połańca o ok. 510 km, przyjechaliśmy już dzień wcześniej, w piątek, gdzie ze znajomymi z innych oddziałów, wspólnie przy ognisku mogliśmy porozmawiać i potańczyć. Nasze obozowisko znajdowało się na terenie ruin pałacu, w którym w 1807 roku przebywał Napoleon Bonaparte. Pałac, zwany Wschodniopruskim Wersalem niestety nie przetrwał próby czasu. 22 stycznia 1945 r. został splądrowany i spalony przez żołnierzy radzieckich. Ale nawet po dziś dzień budzi podziw. To właśnie tutaj, w Kamieńcu narodziły się plany utworzenia Księstwa Warszawskiego i Wolnego Miasta Gdańska. Tu również Napoleon Bonaparte podejmował Marię Walewską, 21-letnią polską arystokratkę, którą cesarz poznał w Warszawie. W 1810 roku urodziła cesarzowi Francuzów syna Aleksandra. W sąsiedztwie pałacu, w czasach jego świetności, gdzie mieszkał cesarz, przebywało 11 tys. żołnierzy, w tym członkowie cesarskiej gwardii.

Uczestnicy sobotniej imprezy na pewno nie żałowali. Mieli możliwość zwiedzania obozu wojskowego, reliktów przypałacowych ogrodów, a także spotkać samego Napoleona Bonaparte i Marię Walewską. W sobotę jednym z punktów uroczyści było także odsłonięcie i poświęcenie przez ks. biskupa kamienia pamiątkowego, na którym wyryte były słowa Napoleona: “Dla moich Polaków nie ma rzeczy niemożliwych”. Powagi uroczystości nadał kilkukrotny przelot zespołu akrobacyjnego polskiego lotnictwa w biało-czerwonych samolotach Iskra, które pozostawiły na niebie smugi w kolorach symbolizujących flagę Francji. Odbyły się również warsztaty taneczne i pokaz mody dworskiej. Wieczorem zaplanowano pokaz widowisko “światło i dźwięk”.

Uczestnictwo w tej imprezie to prawdziwa gratka nie tylko dla nas pasjonatów epoki napoleońskiej, ale również dla mieszkańców z okolicy. Organizatorami wydarzenia byli Wojciech Myśliński – właściciel terenów pałacowych oraz nasz przyjaciel Piotr Zawada “Klemens” z 12 Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego z Gdańska.

Z tej samej kategorii

Back to top button