1920 Połańczanie w Bitwie Warszawskiej

15 sierpnia obchodziliśmy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, w którym to dniu obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Jest to moment, kiedy zobowiązani jesteśmy wspomnieć “naszych” żołnierzy biorących udział w Cudzie nad Wisłą. Na pewno wielu mieszkańców Ziemi Połanieckiej brało udział w tej wojnie, niestety udało nam się odnaleźć tylko kilka nazwisk.

Edmund Marcin Łabuszewski – (ur. 1889 w Połańcu – zmarł 1979 w Warszawie) syn Macieja i Józefy z Nowakowskich. Był tramwajarzem w stolicy. Odznaczony Medalem Niepodległości za udział w bitwie pod Ossowem 14 sierpnia 1920 r.

Jan Marczewski – (ur. 1899 w Połańcu) w 1915 w wieku 16 lat wyruszył pieszo z jednym kolegą z Połańca i drugim zza Wisły do Legionów do Lwowa. Służbę rozpoczynał w kuchni polowej, a po uzyskaniu pełnoletności walczył m.in. pod Warszawą. Po wojnie wrócił do Połańca i wziął ślub z Jadwigą Majką. Brał również udział w kampanii wrześniowej w 1939 r.

Piotr Paweł Rosa – (ur.1891 w Smardzowicach – zmarł 1975 w Połańcu) – uczestnik walk niepodległościowych w latach 1917-1920. Żołnierz I Pułku Ułanów Krechowieckich. Brał udział m.in. w bitwach pod Krachowcami z Niemcami i z bolszewikami pod Warszawą. Odznaczony Krzyżem Niepodległości, Medalem Niepodległości i Krzyżem Wojennym.

Jan Krzystek z Ruszczy – bronił Warszawy w 1920 r.

Paweł Pietuch – (ur.1896 w Borkach k/Beszowej) syn Wawrzyńca i Wiktorii Piotrowskiej. Mieszkaniec Ruszczy. Walczył pod Warszawą w 1920 r.

Więcej o mieszkańcach regionu Połańca walczących o wolną Polskę można znaleźć w Albumie “Z Połańca po Niepodległość” wydanym przez Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu i finansowanym przez Urzą Miasta i Gminy Połaniec, a dostępnym w Bibliotece Publicznej.

Z tej samej kategorii

Back to top button