Otwieranie strony trwa zbyt długo? Zamknij ekran ładowania.
Strona główna » Kapliczki, figury

Kapliczki, figury

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Wykaz figur, krzyży i kapliczek znajdujących się na terenie Miasta i Gminy Połaniec stanowiący rejestr zabytków nieruchomych.

ŁĘG – kapliczka szafkowa wzniesiona przed 1900r. Drewniana z okienkami na cztery strony świata z łamanym dachem dwuspadowym, za każdą szybą obraz. W 1948 r. remontowana po raz pierwszy przez Pana Stanisława Pisulę, po raz drugi w 1978r. przez Stanisława Sutka. Generalny remont w 1995r. wykonali: St. Sutek, J. Machniak, St. Błąd.

 

RUSZCZA – figura Matki Bożej na cokole betonowym, gzymsowanym ufundowana przez Stanisława Knothe w 1933 r.

 

MAŚNIK – kapliczka szafkowa stalowa oszklona zwieńczona krzyżem w zagrodzie ufundowana w 1934 r. przez Franciszkę i Stanisława Dziados. Wewnątrz jest figurka MB Różańcowej. Odnowiona została w 1985 r.

 POŁANIEC, UL. STASZOWSKA – kapliczka szafkowa metalowa na rozgałęzieniu dróg, ufundowana ok. 1935 r., odnowiona w latach powojennych przez Zakład Inwalidów w Połańcu.

POŁANIEC, UL. OSIECKA – przed wejściem na cmentarz parafialny kapliczka z figurą Matki Boskiej. Na czołowej ścianie znajduje się krucyfiks i wycięty napis “Fundacja ks, P. Fb (Braziewicza) 1906 R. P. dnia 5 listopada 1906 r.”

 

POŁANIEC, UL. ŻAPNIOWSKA – zabytkowa figura przestawiająca św. Jana Nepomucena w stroju kapłana, podtrzymująca prawą ręka krucyfiks, a w lewej trzymającego palmę. Stoi ona na czworobocznym cokole zwieńczonym gzymsem. Pochodzi ona z 1738 r.

TURSKO MAŁE – krzyż kamienny, przeniesiony na to miejsce z Zawady w 1972r.

KRAŚNIK – krzyż drewniany z roku 1933 r. ufundował Józef Szymański.

 

TURSKO MAŁE – krzyż drewniany z rzeźbioną w drewnie figurą Chrystusa, u jego stóp przymocowana jest rzeźbiona w drewnie postać kobiety klęczącej ufundowany przez rodzinę Pająków przed II wojną światową.

POŁANIEC, UL. KRAKOWSKA DUŻA – dębowy krzyż z XIX wieku z fundacji mieszkańców. Przesunięty w 1939 r. w obecne miejsce, wzmocniony dołem dwoma betonowymi słupami.

POŁANIEC, UL. STASZOWSKA – krzyż z fundacji Józefa Kubika, wyciosany z drzewa dębowego z wizerunkiem Chrystusa z roku 1935, odnowiony w 1994 r. przez mieszkańców ulicy. Napis “Boże Błogosław nam R.P. 1935” wyrzeźbił Ryszard Łowicki.

OKRĄGŁA – metalowy krzyż ufundowany przed 1900 r. przez właściciela posesji J. Bednarskiego. Osadzony on jest na postumencie betonowym z wizerunkiem Bożej Męki.

 

TURSKO MAŁE – krzyż metalowy z wizerunkiem Chrystusa wzniesiony przed 1900 r. przez p. Wołoszyna (dziadek obecnej właścicielki p. Chmielowiec) na betonowym postumencie.

POŁANIEC, UL. KOŚCIUSZKI – kamienny krzyż z 1910 r. ufundowany przez J. Pawlaka z Maśnika z wizerunkiem Chrystusa. Na boku krzyża są rzeźby.

RYBITWY – drewniany krzyż z wizerunkiem Chrystusa z 1944r., wykonany przez W. Kosowicza z Połańca.

POŁANIEC, UL. ŻAPNIOWSKA – metalowy krzyż wzniesiony w 1907r. przez M. Paducha, postument z piaskowca.

ZDZIECI STARE – z 1948 r. ufundowany przez mieszkańców. Drzewo dębowe podarowane przez Marcin Błaszkiewicza. W drewnie wyciosał go Stefan Podsiadły.

MAŚNIK – krzyż żeliwny na wysokim, betonowym postumencie. Wzniesiony w 1937 r. przez Związek Koła Strzeleckiego w Maśniku. Nazwiska fundatorów zamurowane są w środku postumentu.

ZDZIECI STARE – żelazny krzyż z wizerunkiem Chrystusa z 1949 r. Na betonowym trójstopniowym postumencie. Pośrodku postumentu jest umieszczony obrazek M.B z dzieciątkiem Jezus. Konstrukcję krzyża wykonał Władysław Gaj.

MAŚNIK – Krzyż drewniany z 1948 r. wzniesiony z fundacji Ewy i Jana Tatarów. Wzmocniony w 1977 r. betonową podstawą.

RUDNIKI – krzyż metalowy z 1948 r. wzniesiony z fundacji Marianny i Wojciecha Kasperskich. Osadzony na postumencie z kamienia.

TURSKO MAŁE – kapliczka szafkowa, ustawiona w latach 70.tych XXw na miejscu starszej.

TURSKO MAŁE – krzyż kamienny z 1952 roku, ustawiony na początku wsi ufundowany przez mieszkańców.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
0
Connecting
Please wait...
Wyślij wiadomość

Przepraszamy nie jesteśmy w tej chwili dostępni online. Proszę zostaw wiadomość.

Twoje imię
* Email
* Opisz swój problem
Napisz wiadomość

Potrzebujesz pomocy? Oszczędź swój czas i porozmawiaj z nami online.

Twoje imię
* Email
* Opisz sprawę
Jesteśmy online!
Informacja zwrotna

Jeżeli chcesz możesz zostawić nam dodatkowe informacje.

Jak oceniasz naszą pomoc?
Power by

Download Free AZ | Free Wordpress Themes

Wyślij nam materiały on-line

Szanowni Państwo wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom uruchomiliśmy usługę wysłania plików online. W każdej chwili 24 h / dobę możecie bezpośrednio wysłać do nas pliki multimedialne, tekstowe itp. nie wychodząc z domu. Pojemnosć naszej skrzynki odbiorczej wynosi 10 GB, maksymalny plik jednorazowo jaki można przesłać to 10 MB. Istnieje możliwosć przesłania folderu. Do wysyłanych przez Państwa materiałów np. zdjęć prosimy o utworzenie pliku tekstowego z Państwa imieniem i nazwiskiem, danymi kontaktowymi (tel. / email), krótkim opisem i jeżeli to możliwe datą powstania fotografii.

Jeśli więc posiadacie stare dokumenty, zdjęcia, czy znacie ciekawe historie dotyczące Połańca i osób z nim związanych, podzielcie się z nami. Chrońmy przed zapomnieniem naszą historię.