Otwieranie strony trwa zbyt długo? Zamknij ekran ładowania.
Strona główna » Gazety z XIX i XX w.

Gazety z XIX i XX w.

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Zebrane publikacje z różnych źródeł na temat Połańca i okolic w XIX i XX wieku.

 

WIELKI POŻAR POŁAŃCA W 1889 r.

W dniu 12 czerwca 1889 roku o godz. 12.00 w Połańcu na Rynku, wskutek silnego wiatru, doszło do tragicznego wybuchu pożaru, który spowodował zniszczenie miasta i wielu dokumentów świadczących o bogatej przeszłości naszego miasta. Spłonął wtedy modrzewiowy Kościół św. Marcina, mający 324 lata wraz plebanią, kancelarią, biblioteką i pamiątkami po Kościuszce. Zniszczone zostały drogocenne kroniki, książki i fotel na którym spoczywał Tadeusz Kościuszko, apteka, szkoła, kancelaria gminna, 82 budynki mieszkalne z zabudowaniami gospodarczymi. Najcięższą stratą dla kultury było spalenie gotyckiego obrazu Matki Boskiej, pochodzącego z kościoła św. Katarzyny. Spaliła się biblioteka kościelna, licząca 188 dzieł z XV i XVI wieku. Pozostała tylko kaplica murowana przy obecnym kościele.

W cztery lata później rozpoczęto wznoszenie nowego, murowanego kościoła. Kilka dni temu mogli Państwo zapoznać się z oryginalnymi zdjęciami z budowy świątyni w 1900 r. (zdjęcia poniżej). Odbudowano wtedy większość zniszczonych domów, ale ponowny pożar w 1903 r. obrócił w perzynę niemal całą ulicę Kościelną… ale to historia na inną okazję. Tymczasem zapraszamy Państwa do przeczytania unikalnej relacji księdza Sieka, Macieja Piecka i księdza Kuropatwińskiego w Gazecie Radomskiej z 20 czerwca 1889 r., Macieja Piecka w Gazecie Radomskiej z 8 lutego 1890 r. oraz proboszcza połanieckiego księdza Apollinarego Knothe w Gazecie Radomskiej z 4 lipca 1890 r. na temat pożaru Połańca i jego skutków…

“…stulnie topole nadwiślańskie, zagajające przedtem kościół, plebanię i część miasta około rzeki Czarnej leżącą, obnażone z zieleni, zwęglone, sterczą jakby szkielety wśród zgliszcz i spustoszenia…”

        

 

NA HISTORYCZNYCH POLACH POD POŁAŃCEM W 1946 r.Obchody tegorocznych Dni Połańca 2017 już niebawem. Z pewnością będą obfitowały w bardzo wiele ciekawych wydarzeń. Jesteśmy dumni że weźmiemy w nich aktywny udział.Tymczasem zapraszamy Państwa do przeczytania relacji z obchodów uroczystości połanieckich sprzed 71 lat wcześniej. Artykuł pn. “Na historycznych ziemiach pod Połańcem (Wielka uroczystość narodowa)” opisuje jak w 1946 r. nasi dziadkowie, rodzice ochodzili uroczystości kościuszkowskie.Po II wojnie światowej pierwsze obchody kościuszkowskie miały miejsce 12 maja 1946 r. Na zorganizowaną przez PSL manifestację patriotyczną i religijną z okazji urodzin Kościuszki przyjechało ok. 30 tys. osób. Wymieniono wówczas stary krzyż na nowy, dębowy, a obok umieszczono granitowy obelisk z wykutym napisem: TADEUSZ KOŚCIUSZKO 7 V 1794.W drugiej połowie XX stulecia, w ramach ogólnokrajowej akcji zalesiania nieużytków rolnych, okolica na Bataliach została również obsadzona drzewami, co mogło doprowadzić do zaniknięcia kopca. I choć następnie wprowadzono w zalesianiu pewne ograniczenia, zatracono część walorów pejzażu z kopcem Kościuszki.

 

I PRZYSZEDŁ TEN DZIEŃ 1976 r.

 

“[…] A więc stało się wreszcie to, co miało się stać. I co było im obiecane. Budują pod Połańcem gigantyczną elektrownię. W ciągu ostatnich dwóch lat zmietli z nadwiślańskich piachów starą wieś, pokroili poletka siatką asfaltowych dróg, betonowych ścieżek, przesiekli sośniane zagajniki, pokrzywione od wichrów sady, chrusty bezlistne, poprowadzili linie wysokiego napięcia, telekomunikacyjne, wznieśli podstacje. […]”

Ciekawa relacja jak budowała się elektrownia i nowy Połaniec okiem Stanisława Ramsa w “Przemianach” czerwiec 1974 r.

W STULETNIĄ ROCZNICĘ ZGONU TADEUSZA KOŚCIUSZKI 1917 r.

Obchody tegorocznych Dni Połańca 2017 już niebawem. Z pewnością będą obfitowały w bardzo wiele ciekawych wydarzeń. Jesteśmy dumni że weźmiemy w nich aktywny udział.

W tym roku obchodzić będziemy 200 rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki (15 października 1817 r.) Tymczasem zapraszamy do przeczytania wiersza p. H. Sipowicz który ukazał się w Tygodniku “Brzask” 13 października 1917 r. w 100 rocznicę śmierci Kościuszki. W wierszu nie zabrakło odniesienia do naszego Połańca

UROCZYSTOŚCI KU CZCI KONSTYTUCJI 3 MAJA W POŁAŃCU 1946 r.

Uroczystości ku czci Konstytucji 3 maja w Połańcu okiem reportera z Gazety Codziennej “Słowo” z dnia 14 maja 1930 r.

POŁANIEC W HOŁDZIE CIENIOM WODZA NARODU 1935 r.

2 czerwca 1935 r. Ziemia Sandomierska, czasopismo samorządowo-społeczne. Krótka notka informacyjna na temat uczczenia śmierci Józefa Piłsudskiego w Połańcu w dn. 12 maja 1935 r.

 

MISTER EDISON W RODZINIE POŁANIECKICH I CO Z TEGO WYSZŁO 1962 r.

Zapraszamy do przeczytania tekstu sprzed ponad 54 lat pani Beaty Lechickiej pt. “Mister Edison w rodzinie Połanieckich i co z tego wynikło”, który został opublikowany w 1962 r. w Tygodniku Ilustrowanym. Możemy się dowiedzieć jak wyglądało życie przed elektryfikacją Połańca i jak elektryfikacja pomogła rozwijać się naszemu miastu.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
0
Connecting
Please wait...
Wyślij wiadomość

Przepraszamy nie jesteśmy w tej chwili dostępni online. Proszę zostaw wiadomość.

Twoje imię
* Email
* Opisz swój problem
Napisz wiadomość

Potrzebujesz pomocy? Oszczędź swój czas i porozmawiaj z nami online.

Twoje imię
* Email
* Opisz sprawę
Jesteśmy online!
Informacja zwrotna

Jeżeli chcesz możesz zostawić nam dodatkowe informacje.

Jak oceniasz naszą pomoc?
Power by

Download Free AZ | Free Wordpress Themes

Wyślij nam materiały on-line

Szanowni Państwo wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom uruchomiliśmy usługę wysłania plików online. W każdej chwili 24 h / dobę możecie bezpośrednio wysłać do nas pliki multimedialne, tekstowe itp. nie wychodząc z domu. Pojemnosć naszej skrzynki odbiorczej wynosi 10 GB, maksymalny plik jednorazowo jaki można przesłać to 10 MB. Istnieje możliwosć przesłania folderu. Do wysyłanych przez Państwa materiałów np. zdjęć prosimy o utworzenie pliku tekstowego z Państwa imieniem i nazwiskiem, danymi kontaktowymi (tel. / email), krótkim opisem i jeżeli to możliwe datą powstania fotografii.

Jeśli więc posiadacie stare dokumenty, zdjęcia, czy znacie ciekawe historie dotyczące Połańca i osób z nim związanych, podzielcie się z nami. Chrońmy przed zapomnieniem naszą historię.