PROJEKT RASZYN

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

W dniu 27 kwietnia br. delegacja Towarzystwa Kościuszkowskiego wraz z naszą młodzieżą wzięła udział w uroczystościach historycznych w Raszynie. Raszyn to miejsce znane przede wszystkim z bitwy z Austriakami 19 kwietnia 1809 r., dzięki której udało się dwukrotnie powiększyć obszar Księstwa Warszawskiego i zwiększyć liczebność polskiej armii.

Mało kto pamięta jednak, że to miasto zapisało się również na kartach historii w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej. Bitwa stoczona 10 lipca 1974 r. pozwoliła Tadeuszowi Kościuszce na umocnienie się i przygotowanie obrony stolicy.

Pamięć o tych wydarzeniach od niemal 10 lat kultywuje Stowarzyszenie „Projekt Raszyn 1809”. Dzięki staraniom osób skupionych wokół pani prezes Doroty Betko, każdego roku Pałac w Falentach tętni życiem i ściąga miłośników historii nie tylko z okolic Warszawy.

Jednym z punktów imprezy historycznej są manewry grup rekonstrukcji historycznej z okresu Księstwa Warszawskiego zrzeszonych w CENS (Central European Napoleonic Society). Dzięki przeprowadzonym przez pana Adama “Kuby” Uszyńskiego ćwiczeniom, młodzież działająca przy naszym stowarzyszeniu nauczyła się podstaw musztry wojskowej, którą będzie miała możliwość zaprezentować już w sobotę 4 maja podczas naszej imprezy historycznej w Ruszczy koło Połańca.

Działania promujące nasze miasto zarówno w Raszynie, jak i podczas Części Historycznej Dni Połańca w Ruszczy wspiera Burmistrz pan Jacek Tarnowski oraz Urząd Miasta i Gminy Połaniec.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Radosław Matusiewicz

Prezes Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu. Dowódca połanieckiego Oddziału Legii Polsko-Włoskiej oraz Regimentu Kosynierów. Autor licznych publikacji na temat Połańca i okolic. Redaktor naczelny “Zeszytów Połanieckich”.
x

Przeczytaj również

Jubileusz 40-lecia Elektrowni Połaniec – Grupa ENEA

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.Dzisiejszy Połaniec kojarzy się w Polsce w zasadzie tylko z dwoma ...

0
Connecting
Please wait...
Wyślij wiadomość

Przepraszamy nie jesteśmy w tej chwili dostępni online. Proszę zostaw wiadomość.

Twoje imię
* Email
* Opisz swój problem
Napisz wiadomość

Potrzebujesz pomocy? Oszczędź swój czas i porozmawiaj z nami online.

Twoje imię
* Email
* Opisz sprawę
Jesteśmy online!
Informacja zwrotna

Jeżeli chcesz możesz zostawić nam dodatkowe informacje.

Jak oceniasz naszą pomoc?
Power by

Download Free AZ | Free Wordpress Themes