Strona główna » Ciekawostki » Okazanie łaski mieszczanom połanieckim w 1507 r.

Okazanie łaski mieszczanom połanieckim w 1507 r.

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

król Zygmunt Stary

W 1507 r. Połaniec został spalony i ograbiony przez ordę tatarską. Tatarzy uprowadzili także grupę kobiet i dzieci. To, co udało się uratować podczas napadu, zostało całkowicie spalone podczas straszliwego pożaru. Na szczęście mieszkańcy Połańca nie pozostali sami w tej trudnej sytuacji.

Z pomocą przyszedł im sam król Zygmunt Stary, który okazał mieszczano łaskę i 18 kwietnia 1507 r. w Krakowie obniżył w mieście podatki, a pogorzelców zwolnił od płacenia ich aż na 8 lat. Ustanowił również targi cotygodniowe (w każdy poniedziałek) i trzy jarmarki do roku. A co najważniejsze dla Połańca –  potwierdził nadane mu prawa miejskie.

DOKUMENTACJA

Okazanie łaski mieszczanom połanieckim łac.

Fotokopia oryginalnego tekstu źródłowego dokumentu

Informacje o publikacji źródła, opis, miejsce przechowywania

KOMENTARZ

Pożar to jedno z największych zagrożeń dla średniowiecznego miasta. Ciasnota i w większości drewniana zabudowa sprzyjały szybkiemu rozprzestrzenianiu się płomieni. Mieszczanie, jeżeli nawet udało się im ujść z życiem, tracili cały dobytek. Pożar uniemożliwiał normalne funkcjonowanie miasta, zwłaszcza w sferze ekonomicznej, a zatem również pełnienie rozmaitych powinności na rzecz króla, do których miasta były zobowiązane.

Aby móc jak najszybciej powrócić do stanu normalnego mieszczanie musieli zwracać się do króla z prośbą o czasowe zwolnienie z uiszczania podatków i pełnienia innych powinności. Monarcha jako rozsądny i przewidujący właściciel udzielał zazwyczaj zgody obowiązującej przez dłuższe lub krótsze okresy i wydawał polecenie sporządzenia odpowiedniego dokumentu. Ponieważ w kancelarii koronnej wystawiano wiele takich dokumentów przy zastosowaniu jednolitego formularza, nie zawsze wpisywano do Metryki Koronnej całość tekstu, ograniczając się, jak się to stało w tym wypadku, do zanotowania krótkiego streszczenia.

Autor: Michał Kulecki
Źródło: “Połaniec w dokumencie archiwalnym” str. 11, Połaniec 2007.
Tom XIII Biblioteki Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu


Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Łukasz Orłowski

Administrator strony. Połańczanin od urodzenia. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2009 roku pracuje w organizacji pozarządowej Lokalna Grupa Działania - Dorzecze Wisły. Aktywny członek Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu. Członek połanieckiego oddziału Legii Polsko-Włoskiej i Regimentu Kosynierów.
0
Connecting
Please wait...
Wyślij wiadomość

Przepraszamy nie jesteśmy w tej chwili dostępni online. Proszę zostaw wiadomość.

Twoje imię
* Email
* Opisz swój problem
Napisz wiadomość

Potrzebujesz pomocy? Oszczędź swój czas i porozmawiaj z nami online.

Twoje imię
* Email
* Opisz sprawę
Jesteśmy online!
Informacja zwrotna

Jeżeli chcesz możesz zostawić nam dodatkowe informacje.

Jak oceniasz naszą pomoc?
Power by

Download Free AZ | Free Wordpress Themes

Wyślij nam materiały on-line

Szanowni Państwo wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom uruchomiliśmy usługę wysłania plików online. W każdej chwili 24 h / dobę możecie bezpośrednio wysłać do nas pliki multimedialne, tekstowe itp. nie wychodząc z domu. Pojemnosć naszej skrzynki odbiorczej wynosi 10 GB, maksymalny plik jednorazowo jaki można przesłać to 10 MB. Istnieje możliwosć przesłania folderu. Do wysyłanych przez Państwa materiałów np. zdjęć prosimy o utworzenie pliku tekstowego z Państwa imieniem i nazwiskiem, danymi kontaktowymi (tel. / email), krótkim opisem i jeżeli to możliwe datą powstania fotografii.

Jeśli więc posiadacie stare dokumenty, zdjęcia, czy znacie ciekawe historie dotyczące Połańca i osób z nim związanych, podzielcie się z nami. Chrońmy przed zapomnieniem naszą historię.