Strona główna » Legia Polsko-Włoska » Z Połańca na Austerlitz

Z Połańca na Austerlitz

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

1 grudnia oddział Legia Polsko – Włoska działający przy Towarzystwie Kościuszkowskim wziął udział w jednej z największych bitew napoleońskich w Europie, Bitwie pod Austerlitz. Piątkowy wyjazd wraz z późniejszymi przeciwnikami z sanockiej Landwehry minął szybko i przy pięknej pogodzie. Jeszcze wieczorem zaproszeni zostaliśmy na wieczorny bal w slavkowskim pałacu. Piękne wnętrza, wytworne stroje i tańce, o których do tej pory nie mieliśmy zielonego pojęcia zapełniły nam pierwszy wieczór. Nasze koleżanki Dorota i Monika sprawiły, że mogliśmy taką właśnie przygodę przeżyć.

Fot.: Dorota Markowska-Bochenek “Austerlitz 2018 Zámecký bál ve Slavkově”

Sobota, dzień bitwy przywitał nas śniegiem i mrozem. Pięciokilomertowy marsz na pole bitwy pozwolił oswoić się z nowymi warunkami. Po ćwiczeniach nadszedł czas głównej bitwy. Wraz z polskim pułkiem stawaliśmy dzielnie na lewym skrzydle wojsk Napoleona, do czasu… Do czasu jak rozbiła nas nieprzyjacielska konnica wspierana przez ataki piechoty. Bitwa ciekawa, ale pomimo ostatecznego zwycięstwa wojsk francuskich pozostał gorzki niesmak…

Fot.: Radmila Pavlíčková “Tvarožná – BITVA U SLAVKOVA”

Wyjazd zakończyliśmy wizytą pod pomnikiem upamiętniającym bitwę z 2 grudnia 1805 roku.

Bitwa pod Austerlitz, zwana także bitwą trzech cesarzy – jedna z najważniejszych bitew wojen napoleońskich i decydująca bitwa wojny z III koalicją antyfrancuską, stoczona 2 grudnia 1805 między francuską Wielką Armią a połączonymi armiami, austriacką i rosyjską

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Radosław Matusiewicz

Prezes Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu. Dowódca połanieckiego Oddziału Legii Polsko-Włoskiej oraz Regimentu Kosynierów. Autor licznych publikacji na temat Połańca i okolic. Redaktor naczelny “Zeszytów Połanieckich”.
x

Przeczytaj również

Zapraszamy na imprezę historyczno-taneczną

Facebook Twitter Gmail Drukuj Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.Zapraszamy Państwa na ...

0
Connecting
Please wait...
Wyślij wiadomość

Przepraszamy nie jesteśmy w tej chwili dostępni online. Proszę zostaw wiadomość.

Twoje imię
* Email
* Opisz swój problem
Napisz wiadomość

Potrzebujesz pomocy? Oszczędź swój czas i porozmawiaj z nami online.

Twoje imię
* Email
* Opisz sprawę
Jesteśmy online!
Informacja zwrotna

Jeżeli chcesz możesz zostawić nam dodatkowe informacje.

Jak oceniasz naszą pomoc?
Power by

Download Free AZ | Free Wordpress Themes

Wyślij nam materiały on-line

Szanowni Państwo wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom uruchomiliśmy usługę wysłania plików online. W każdej chwili 24 h / dobę możecie bezpośrednio wysłać do nas pliki multimedialne, tekstowe itp. nie wychodząc z domu. Pojemnosć naszej skrzynki odbiorczej wynosi 10 GB, maksymalny plik jednorazowo jaki można przesłać to 10 MB. Istnieje możliwosć przesłania folderu. Do wysyłanych przez Państwa materiałów np. zdjęć prosimy o utworzenie pliku tekstowego z Państwa imieniem i nazwiskiem, danymi kontaktowymi (tel. / email), krótkim opisem i jeżeli to możliwe datą powstania fotografii.

Jeśli więc posiadacie stare dokumenty, zdjęcia, czy znacie ciekawe historie dotyczące Połańca i osób z nim związanych, podzielcie się z nami. Chrońmy przed zapomnieniem naszą historię.