Otwieranie strony trwa zbyt długo? Zamknij ekran ładowania.
Strona główna » Regiment Kosynierów » Kosynierzy w Bieszczadach

Kosynierzy w Bieszczadach

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

W niedzielę 19 sierpnia w Mżygłodzie k/Sanoka odbył się XII Kermesz Karpackich Smaków. W piękne Bieszczady zaprosił nas tym razem pan Paweł Skowroński z Pracowni Widowisk Historycznych SCUTUM. Impreza, na której można było próbować przede wszystkim lokalnych specjałów zawierała też blok historyczny w którym wzięliśmy udział.

Mieszkańcy Mżygłoda mogli w nim poznać postaci historyczne pochodzące z tego galicyjskiego miasteczka i oglądnąć scenki historyczne związane z tą miejscowością. Nam przypadło m.in. odegrać scenkę opartą na prawdziwych, opisanych w pamiętniku Józefa Jakubowicza wydarzeniach z czasu rabacji chłopskiej. Otóż w tym czasie chłopi grabiąc dwór, pobili i porwali owego Jakubowicza z chęcią zabicia go. W obronie ziemianina stanęli mieszczanie z Mżygłoda, którzy rozpędzili bandę i uwolnili nieszczęśnika. W tym przedstawieniu zaprezentowaliśmy prawie cały przykrój strojów historycznych, jakie posiadamy. Zagraliśmy chłopów, mieszczan i mieszczki, a szlachcicem nie mógł być nikt inny niż Mariusz. W innej części pokazaliśmy też podstawy musztry kosynierskiej i rozbiliśmy obóz powstańczy. Wracając sporo rozmawialiśmy o takim właśnie pokazywaniu historii mieszkańcom. Cieszymy się, że mogliśmy nabyć kolejne doświadczenia, które może wykorzystamy podczas naszych imprez.

Serdecznie dziękujemy panu Pawłowi Skowrońskiemu ze SCUTUM za zaproszenie oraz naszym przyjaciołom z Sanoka za wspólnie spędzony czas.

(chłechłechłe)

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Radosław Matusiewicz

Prezes Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu. Dowódca połanieckiego Oddziału Legii Polsko-Włoskiej oraz Regimentu Kosynierów. Autor licznych publikacji na temat Połańca i okolic. Redaktor naczelny “Zeszytów Połanieckich”.
x

Przeczytaj również

11 listopada 2018 – Wielkie Święto w małym mieście

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.Tak jak cała Polska, tak i nasz ...

0
Connecting
Please wait...
Wyślij wiadomość

Przepraszamy nie jesteśmy w tej chwili dostępni online. Proszę zostaw wiadomość.

Twoje imię
* Email
* Opisz swój problem
Zaloguj się

Potrzebujesz pomocy? Oszczędź swój czas i porozmawiaj z nami online.

Twoje imię
* Email
* Opisz sprawę
Jesteśmy online!
Informacja zwrotna

Jeżeli chcesz możesz zostawić nam dodatkowe informacje.

Jak oceniasz naszą pomoc?
Power by

Download Free AZ | Free Wordpress Themes

Wyślij nam materiały on-line

Szanowni Państwo wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom uruchomiliśmy usługę wysłania plików online. W każdej chwili 24 h / dobę możecie bezpośrednio wysłać do nas pliki multimedialne, tekstowe itp. nie wychodząc z domu. Pojemnosć naszej skrzynki odbiorczej wynosi 10 GB, maksymalny plik jednorazowo jaki można przesłać to 10 MB. Istnieje możliwosć przesłania folderu. Do wysyłanych przez Państwa materiałów np. zdjęć prosimy o utworzenie pliku tekstowego z Państwa imieniem i nazwiskiem, danymi kontaktowymi (tel. / email), krótkim opisem i jeżeli to możliwe datą powstania fotografii.

Jeśli więc posiadacie stare dokumenty, zdjęcia, czy znacie ciekawe historie dotyczące Połańca i osób z nim związanych, podzielcie się z nami. Chrońmy przed zapomnieniem naszą historię.