Strona główna » Z życia stowarzyszenia » Historyczna część Dni Połańca

Historyczna część Dni Połańca

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Święto Konstytucji 3 maja rozpoczęło długi majowy weekend. Legioniści i Kosynierzy z naszego Towarzystwa udali się do kościoła pw. MBWW na Mszę Świętą, na której pożegnaliśmy wieloletniego proboszcza ks. Witolda Dobrzańskiego i przywitaliśmy nowego – ks. Łukasza Piotrowskiego. Po mszy tradycyjnie złożyliśmy kwiaty na Cmentarzyku Kosynierów, a tam do Święta Konstytucji nawiązał Burmistrz Jacek Tarnowski.

Rozbicie obozu historycznego i przyjazd grup rekonstrukcyjnych rozpoczął się w piątek. Na terenie Muszli Koncertowej powstał obóz historyczny, w którym brylował rozmiarami i wspaniałym wyposażeniem Namiot Sztabowy Cesarza Napoleona.

Manewry na ulicach miasta rozpoczęły blok historyczny tegorocznych Dni Połańca. Wojsko w kolumnie przemaszerowało na boisko przy Szkole Podstawowej, gdzie rozpoczynał się reaktywowany po latach Bieg Kościuszkowski. Na zaproszenie naszych Przyjaciół z Grupy Running Połaniec, wystartowaliśmy salwą uczestników biegu.

Bieg Kościuszkowski rozpoczęty w ten właśnie sposób był miłym zaskoczeniem dla przyjezdnych zawodników. Zmagania na trasie wiodącej po malowniczych zakątkach naszej ziemi, nasiąkniętej historią z pewnością na długo zostaną w głowach sportowców. Nasze wojsko również wystawiło swojego zawodnika (Tomka z Sanoka), który dzielnie radził sobie na trasie nie myśląc o trudach czekającej go bitwy.

Kopiec Kościuszki w to piękne sobotnie południe zaroił się od biegaczy, piechurów oraz dopingujących ich żołnierzy. Wojsko, które przyjechało do naszego miasteczka z odległych stron Polski miało więc możliwość poznać nasze „miejsce mocy”, jakim jest Kopiec. Piękny zielony i rozświetlony las zapełnił się różnymi kolorami mundurów i sportowych trykotów. W takiej atmosferze przebiegł zorganizowany po latach Bieg Kościuszkowski.

Uroczystości pod Pomnikiem Tadeusza Kościuszki przypomnieć miały Połańczanom o 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Rozdane mieszkańcom ulotki z pierwotną i obecną wersją Mazurka Dąbrowskiego pomogły porównać jakie zmiany zaszły w nim na przestrzeni lat. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem Hymnu Narodowego na placu przed Pomnikiem Kościuszki. Rys historyczny Połańca był skierowany nie tylko do mieszkańców, ale przede wszystkim żołnierzy, którzy przybyli z odległych zakątków Polski. Nie sposób było pominąć fakt, że właśnie 5 maja przypada rocznica śmierci uwiecznionego w Naszym Hymnie Napoleona, zwłaszcza w obecności Legionów Polsko – Włoskich.

Bitwa to danie główne tegorocznej części historycznej święta Połańca. Na terenie Muszli Koncertowej w Połańcu, gdzie rozbity był obóz historyczny zainscenizowano scenkę ataku regularnych wojsk napoleońskich na pruskie miasteczko. W potyczce wzięli udział rekonstruktorzy z różnych miast Polski. Najdłużej jechali do nas koledzy z 12 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego z Gdańska wraz z Cesarzem Napoleonem i jego adiutantem. Główne wojska przyjechały jednak ze Śląska, z zaprzyjaźnionej z naszym stowarzyszeniem Nysy. To miasto reprezentowały aż trzy grupy. Artyleria Twierdzy Nysa, Prusacy z 32 Regimentu Piechoty von Treskow oraz najliczniejsza Nyska Legia Polsko – Włoska. Zjawili się również Prusacy z Landwehry z Sanoka oraz GRH Warka. Warczanie do Połańca przywieźli mundury rosyjskie właśnie z okresu napoleońskiego. W rolę obrońców atakowanego obozu wcielili się nasi koledzy z Małogoszcza, którzy wraz z kosynierami stawiali opór regularnym oddziałom Legii Polsko – Włoskiej. Całość imprezy poprowadzili nasi „najstarsi” znajomi, którzy już pewnie na pamięć znają historię Insurekcji Kościuszkowskiej, czyli Agencja Eventów Historycznych Sarmata z Sandomierza.

Potyczka rekonstruktorów wypadła znakomicie, pomimo tego, że zaplanowany przez dowódców przed bitwą scenariusz rozsypał się już po pierwszych manewrach oddziałów. Zapał żołnierzy był silniejszy niż wcześniejsze ustalenia. Śmiałe ataki, salwy z dział i karabinów, walki wręcz na tle płonących umocnień sprawiły, że widzowie na długo zapamiętają to wydarzenie. Bitwa zakończyła się prezentacją umundurowania oraz odprawą wojsk przeprowadzoną przez samego Cesarza Napoleona.

Zwiedzanie obozu historycznego było gratką szczególnie dla najmłodszych mieszkańców Grodu Kościuszki. Największą atrakcją był najbardziej oblegany Namiot Sztabowy Napoleona, który przenosił Połańczan w czasie o ponad 200 lat wstecz. Zamyślony i skupiony nad mapami Napoleon, jego adiutant i żołnierze, wspaniałe wyposażenie, przybory jak na tamte czasy luksusowe, czy zwykłe sprzęty obozowe zachwycały „cesarskich gości”. Każdy z uczestników mógł uzyskać Certyfikat poświadczający uczestnictwo w widowisku historycznym w Połańcu, a najmłodsi w skupieniu rysowali postać najpotężniejszego władcy XIX-wiecznej Europy.

Członkowie Towarzystwa Kościuszkowskiego, już tradycyjnie przygotowali dla maluchów, cieszące się dużym zainteresowaniem zabawy kosynierskie. Żadne dziecko, które znalazło się w tym dniu na terenie obozu historycznego nie wracało do domu zawiedzione.

Starsi mieszkańcy, oprócz sprawiania frajdy swoim pociechom, mieli możliwość pośpiewania wspólnie z naszymi dziewczynami piosenek żołnierskich i patriotycznych. Było to sympatyczne zakończenie historycznej części Dni Połańca. „Kościuszkowcy” i wojsko podsumowało sobotę wspólnie z organizatorami Biegu Kościuszkowskiego, którzy odwiedzili wieczorem obóz historyczny.

Uroczysta Sesja Rady Miasta tradycyjnie odbyła się w niedzielę w sali kinowej Centrum Kultury i Sztuki. Oprócz wystąpień Przewodniczącego Rady Miasta, Burmistrza i zaproszonych gości, główną jej częścią był zawierający wiele historycznych ciekawostek referat Małgorzaty Dalmaty – Konwickiej, która zawsze wspaniale reprezentuje Towarzystwo Kościuszkowskie. Sesja zakończyła się bardzo miłym akcentem. Na wniosek Rady Krajowej Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymali Mieczysław Machulak oraz Radosław Matusiewicz, były i obecny prezes Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu.

Składanie Kwiatów pod Pomnikiem Kościuszki to już tradycyjny punkt obchodów Dni Połańca poprzedzający Uroczystą Mszę Świętą na Kopcu Kościuszki. „Kościuszkowcy” tradycyjnie nie zawiedli, nadając kolorytu wydarzeniu swoimi historycznymi strojami. Za tydzień „część rozrywkowa” połanieckiego święta.

W tym roku część historyczna święta Miasta Kościuszki, była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Fundacji ENEA (w ramach projektu “Pierwszy krok do Niepodległości”) oraz finansowemu i organizacyjnemu Urzędu Miasta i Gminy Połaniec Nie zawiodły nas również połanieckie instytucje: Przedszkole Publiczne, Centrum Kultury i Sztuki oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Połańcu Sp. z o.o.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Radosław Matusiewicz

Prezes Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu. Dowódca połanieckiego Oddziału Legii Polsko-Włoskiej oraz Regimentu Kosynierów. Autor licznych publikacji na temat Połańca i okolic. Redaktor naczelny “Zeszytów Połanieckich”.
x

Przeczytaj również

Historyczna część Dni Połańca 2019

Facebook Twitter Gmail Drukuj Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.Piękne historyczne widowisko ...

0
Connecting
Please wait...
Wyślij wiadomość

Przepraszamy nie jesteśmy w tej chwili dostępni online. Proszę zostaw wiadomość.

Twoje imię
* Email
* Opisz swój problem
Napisz wiadomość

Potrzebujesz pomocy? Oszczędź swój czas i porozmawiaj z nami online.

Twoje imię
* Email
* Opisz sprawę
Jesteśmy online!
Informacja zwrotna

Jeżeli chcesz możesz zostawić nam dodatkowe informacje.

Jak oceniasz naszą pomoc?
Power by

Download Free AZ | Free Wordpress Themes

Wyślij nam materiały on-line

Szanowni Państwo wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom uruchomiliśmy usługę wysłania plików online. W każdej chwili 24 h / dobę możecie bezpośrednio wysłać do nas pliki multimedialne, tekstowe itp. nie wychodząc z domu. Pojemnosć naszej skrzynki odbiorczej wynosi 10 GB, maksymalny plik jednorazowo jaki można przesłać to 10 MB. Istnieje możliwosć przesłania folderu. Do wysyłanych przez Państwa materiałów np. zdjęć prosimy o utworzenie pliku tekstowego z Państwa imieniem i nazwiskiem, danymi kontaktowymi (tel. / email), krótkim opisem i jeżeli to możliwe datą powstania fotografii.

Jeśli więc posiadacie stare dokumenty, zdjęcia, czy znacie ciekawe historie dotyczące Połańca i osób z nim związanych, podzielcie się z nami. Chrońmy przed zapomnieniem naszą historię.