Strona główna » Ciekawostki » Połaniecka Tora w darze dla Skansenu w Sanoku

Połaniecka Tora w darze dla Skansenu w Sanoku

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

P odczas wycieczki w Bieszczady i wizyty w Muzeum Budownictwa Ludowego – w Miasteczku Galicyjskim w Sanoku, Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu przekazało tej wspaniałej placówce niewielki prezent. Jest nim Żydowska Tora, którą niegdyś podarował nam jeden z mieszkańców naszego miasta, który zaznaczył, że na pewno będziemy wiedzieli co z nią zrobić.

Muzeum Miasteczko Galicyjskie oferuje turystom wiele ciekawych zabytków architektury wśród których znajduje się ….. rekonstrukcja XVIII-wiecznej Synagogi z Połańca. Ten właśnie fakt zadecydował o tym, że uznaliśmy to miejsce najbardziej godnym dla naszego zabytku.

Jak wstępnie ocenił dr Jacek Proszyk współpracujący z muzeum, jest to tzw. mała Tora, albo Tora domowa, czy podróżna nie używana oficjalnie. Mogła służyć w domu prywatnym, czy domu nauki o czym świadczy niezbyt staranna kaligrafia w porównaniu do używanych oficjalnie w Synagogach. Nie mniej jednak będzie miłym uzupełnieniem wnętrza Synagogi, którą już dziś odwiedza wielu mieszkańców naszego miasta.

Nie zostaje nam nic innego zaprosić Połańczan do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Na zdjeciu powyżej wnętrze rekonstruowanej synagogi, poniżej fotografia małej Tory przekazanej do Muzeum w Sanoku.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Radosław Matusiewicz

Prezes Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu. Dowódca połanieckiego Oddziału Legii Polsko-Włoskiej oraz Regimentu Kosynierów. Autor licznych publikacji na temat Połańca i okolic. Redaktor naczelny “Zeszytów Połanieckich”.
x

Przeczytaj również

Wianki z Kościuszkowcami

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.22 czerwca o godz. 17.00 na Winnicy odbyły się Wianki ...

0
Connecting
Please wait...
Wyślij wiadomość

Przepraszamy nie jesteśmy w tej chwili dostępni online. Proszę zostaw wiadomość.

Twoje imię
* Email
* Opisz swój problem
Napisz wiadomość

Potrzebujesz pomocy? Oszczędź swój czas i porozmawiaj z nami online.

Twoje imię
* Email
* Opisz sprawę
Jesteśmy online!
Informacja zwrotna

Jeżeli chcesz możesz zostawić nam dodatkowe informacje.

Jak oceniasz naszą pomoc?
Power by

Download Free AZ | Free Wordpress Themes