Otwieranie strony trwa zbyt długo? Zamknij ekran ładowania.
Strona główna » Ciekawostki » Połaniecka Tora w darze dla Skansenu w Sanoku

Połaniecka Tora w darze dla Skansenu w Sanoku

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

P odczas wycieczki w Bieszczady i wizyty w Muzeum Budownictwa Ludowego – w Miasteczku Galicyjskim w Sanoku, Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu przekazało tej wspaniałej placówce niewielki prezent. Jest nim Żydowska Tora, którą niegdyś podarował nam jeden z mieszkańców naszego miasta, który zaznaczył, że na pewno będziemy wiedzieli co z nią zrobić.

Muzeum Miasteczko Galicyjskie oferuje turystom wiele ciekawych zabytków architektury wśród których znajduje się ….. rekonstrukcja XVIII-wiecznej Synagogi z Połańca. Ten właśnie fakt zadecydował o tym, że uznaliśmy to miejsce najbardziej godnym dla naszego zabytku.

Jak wstępnie ocenił dr Jacek Proszyk współpracujący z muzeum, jest to tzw. mała Tora, albo Tora domowa, czy podróżna nie używana oficjalnie. Mogła służyć w domu prywatnym, czy domu nauki o czym świadczy niezbyt staranna kaligrafia w porównaniu do używanych oficjalnie w Synagogach. Nie mniej jednak będzie miłym uzupełnieniem wnętrza Synagogi, którą już dziś odwiedza wielu mieszkańców naszego miasta.

Nie zostaje nam nic innego zaprosić Połańczan do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Na zdjeciu powyżej wnętrze rekonstruowanej synagogi, poniżej fotografia małej Tory przekazanej do Muzeum w Sanoku.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Radosław Matusiewicz

Prezes Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu. Dowódca połanieckiego Oddziału Legii Polsko-Włoskiej oraz Regimentu Kosynierów. Autor licznych publikacji na temat Połańca i okolic. Redaktor naczelny “Zeszytów Połanieckich”.
x

Przeczytaj również

Wspomnienia z Defilady Niepodległości

Facebook Twitter Gmail Drukuj Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.W dniu Święta Wojska ...

0
Connecting
Please wait...
Wyślij wiadomość

Przepraszamy nie jesteśmy w tej chwili dostępni online. Proszę zostaw wiadomość.

Twoje imię
* Email
* Opisz swój problem
Napisz wiadomość

Potrzebujesz pomocy? Oszczędź swój czas i porozmawiaj z nami online.

Twoje imię
* Email
* Opisz sprawę
Jesteśmy online!
Informacja zwrotna

Jeżeli chcesz możesz zostawić nam dodatkowe informacje.

Jak oceniasz naszą pomoc?
Power by

Download Free AZ | Free Wordpress Themes

Wyślij nam materiały on-line

Szanowni Państwo wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom uruchomiliśmy usługę wysłania plików online. W każdej chwili 24 h / dobę możecie bezpośrednio wysłać do nas pliki multimedialne, tekstowe itp. nie wychodząc z domu. Pojemnosć naszej skrzynki odbiorczej wynosi 10 GB, maksymalny plik jednorazowo jaki można przesłać to 10 MB. Istnieje możliwosć przesłania folderu. Do wysyłanych przez Państwa materiałów np. zdjęć prosimy o utworzenie pliku tekstowego z Państwa imieniem i nazwiskiem, danymi kontaktowymi (tel. / email), krótkim opisem i jeżeli to możliwe datą powstania fotografii.

Jeśli więc posiadacie stare dokumenty, zdjęcia, czy znacie ciekawe historie dotyczące Połańca i osób z nim związanych, podzielcie się z nami. Chrońmy przed zapomnieniem naszą historię.