Strona główna » Z życia stowarzyszenia » Jak co roku w Krakowie

Jak co roku w Krakowie

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

W sobotę, 24 marca o godzinie 10.00 na Rynku w Krakowie delegacja Towarzystwa Kościuszkowskiego złożyła kwiaty w miejscu przysięgi Naczelnika Kościuszki. Wyjazd w tym dniu do stolicy Małopolski jest żelaznym punktem działalności naszego stowarzyszenia i hołdem oddawanym Patronowi naszego miasta, który w tym właśnie miejscu przysięgał wierność Polsce i całemu Narodowi, rozpoczynając Insurekcję Kościuszkowską. Jej treść jest znana niemal każdemu „kościuszkowcowi”.

Ja, Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samowładności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę. Tak mi Panie Boże dopomóż i niewinna męka Syna Jego.

Co roku w tym dniu, w tym miejscu i o tej godzinie spotkać możemy przyjaciela naszego Towarzystwa – prof. Mieczysława Rokosza Prezesa Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie. W roku, właśnie tutaj obchody 100-lecia harcerstwa oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęli harcerze z ZHP Chorągwi Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki.

Politechnika Krakowska, której patronem jest Tadeusz Kościuszko już po raz 42 organizuje (26 III) Bieg Kościuszkowski. Warto o tym wspomnieć w kontekście reaktywowanego w tym roku przez grupę Running Połaniec Biegu Kościuszkowskiego w naszym mieście.

Nasza delegacja, z młodzieżą ze Szkolnego Towarzystwa Kościuszkowskiego jak zawsze zwracała na siebie uwagę nawiązując strojami do wydarzeń z 1794 roku. Po części oficjalnej był czas, aby poczuć klimat Krakowa oraz zobaczyć choć ułamek tego, co to piękne miasto ma do zaoferowania. „Starszyzna” zdecydowała się na zwiedzanie Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, natomiast „Młodzieżówka” wybrała Podziemia Rynku Głównego, oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Wzorem lat ubiegłych, wyjazdy na uroczystości kościuszkowskie, w których bierze udział połaniecka młodzież, logistycznie wspierane są przez Urząd Miasta i Gminy Połaniec oraz Burmistrza Jacka Tarnowskiego.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Radosław Matusiewicz

Prezes Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu. Dowódca połanieckiego Oddziału Legii Polsko-Włoskiej oraz Regimentu Kosynierów. Autor licznych publikacji na temat Połańca i okolic. Redaktor naczelny “Zeszytów Połanieckich”.
x

Przeczytaj również

Otwarcie Roku Kościuszkowskiego w Krakowie

Facebook Twitter Gmail Drukuj Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins. Rok 2017 ...

0
Connecting
Please wait...
Wyślij wiadomość

Przepraszamy nie jesteśmy w tej chwili dostępni online. Proszę zostaw wiadomość.

Twoje imię
* Email
* Opisz swój problem
Napisz wiadomość

Potrzebujesz pomocy? Oszczędź swój czas i porozmawiaj z nami online.

Twoje imię
* Email
* Opisz sprawę
Jesteśmy online!
Informacja zwrotna

Jeżeli chcesz możesz zostawić nam dodatkowe informacje.

Jak oceniasz naszą pomoc?
Power by

Download Free AZ | Free Wordpress Themes

Wyślij nam materiały on-line

Szanowni Państwo wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom uruchomiliśmy usługę wysłania plików online. W każdej chwili 24 h / dobę możecie bezpośrednio wysłać do nas pliki multimedialne, tekstowe itp. nie wychodząc z domu. Pojemnosć naszej skrzynki odbiorczej wynosi 10 GB, maksymalny plik jednorazowo jaki można przesłać to 10 MB. Istnieje możliwosć przesłania folderu. Do wysyłanych przez Państwa materiałów np. zdjęć prosimy o utworzenie pliku tekstowego z Państwa imieniem i nazwiskiem, danymi kontaktowymi (tel. / email), krótkim opisem i jeżeli to możliwe datą powstania fotografii.

Jeśli więc posiadacie stare dokumenty, zdjęcia, czy znacie ciekawe historie dotyczące Połańca i osób z nim związanych, podzielcie się z nami. Chrońmy przed zapomnieniem naszą historię.