Otwieranie strony trwa zbyt długo? Zamknij ekran ładowania.
Strona główna » Ciekawostki » Tatarzy w Połańcu

Tatarzy w Połańcu

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

13 lutego 1241 roku gród kasztelański w Połańcu został zniszczony przez wojska tatarskie. Było to jedno z najkrwawszych wydarzeń w historii naszego miasta.

Zimowy najazd tatarski na ziemie polskie 1240/41 r. był atakiem pomocniczym, którego celem było związanie sił Bolesława Wstydliwego tak, ażeby nie ruszył z pomocą swojemu zięciowi Beli IV, królowi Węgier. Na początku roku zagony tatarskie udały się na Ziemię Sandomierską. Po rozesłaniu wici przez wojewodę krakowskiego Włodzimierza, rycerstwo krakowskie ruszyło w pościg za Tatarami. Do bitwy doszło pod Turskiem w środę popielcową, 13 lutego 1241 r. Była to pierwsza bitwa rycerstwa polskiego z Tatarami na otwartym polu. W bitwie brały również drużyny rycerstwa sandomierskiego pod wodzą Pakosława. Nieznane są niestety losy Połańca, ani kasztelana połanieckiego w tym zdarzeniu. Najprawdopodobniej właśnie wtedy gród połaniecki został spalony, a Tatarzy ruszyli dalej w stronę Sandomierza, gdzie pod Turskiej starli się z rycerstwem polskim. Według Długosza bitwa miała dwie fazy. W pierwszej rycerstwo krakowskie, wykorzystując zaskoczenie zadało Tatarom ciężkie straty. Polacy zdobyli obóz mongolski, uwolnili wszystkich jeńców, którzy schronili się lasach strzegomskich i zaniedbując pościg rozpoczęli grabież tatarskiego taboru. W tym czasie Tatarzy uporządkowali i uderzyli na rycerstwo krakowskie, pokonując je. Tatarzy ponieśli jednak tak duże straty, że natychmiast uciekli przez Zawichost do Sieciechowa, nie wyrządzając nikomu po drodze żadnej krzywdy. Z powodu tej bitwy Tursko Wielkie zostało zapisane w rocznikach chińskich dynastii tatarskich.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Radosław Matusiewicz

Prezes Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu. Dowódca połanieckiego Oddziału Legii Polsko-Włoskiej oraz Regimentu Kosynierów. Autor licznych publikacji na temat Połańca i okolic. Redaktor naczelny “Zeszytów Połanieckich”.
x

Przeczytaj również

Wspomnienia z Defilady Niepodległości

Facebook Twitter Gmail Drukuj Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.W dniu Święta Wojska ...

0
Connecting
Please wait...
Wyślij wiadomość

Przepraszamy nie jesteśmy w tej chwili dostępni online. Proszę zostaw wiadomość.

Twoje imię
* Email
* Opisz swój problem
Napisz wiadomość

Potrzebujesz pomocy? Oszczędź swój czas i porozmawiaj z nami online.

Twoje imię
* Email
* Opisz sprawę
Jesteśmy online!
Informacja zwrotna

Jeżeli chcesz możesz zostawić nam dodatkowe informacje.

Jak oceniasz naszą pomoc?
Power by

Download Free AZ | Free Wordpress Themes

Wyślij nam materiały on-line

Szanowni Państwo wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom uruchomiliśmy usługę wysłania plików online. W każdej chwili 24 h / dobę możecie bezpośrednio wysłać do nas pliki multimedialne, tekstowe itp. nie wychodząc z domu. Pojemnosć naszej skrzynki odbiorczej wynosi 10 GB, maksymalny plik jednorazowo jaki można przesłać to 10 MB. Istnieje możliwosć przesłania folderu. Do wysyłanych przez Państwa materiałów np. zdjęć prosimy o utworzenie pliku tekstowego z Państwa imieniem i nazwiskiem, danymi kontaktowymi (tel. / email), krótkim opisem i jeżeli to możliwe datą powstania fotografii.

Jeśli więc posiadacie stare dokumenty, zdjęcia, czy znacie ciekawe historie dotyczące Połańca i osób z nim związanych, podzielcie się z nami. Chrońmy przed zapomnieniem naszą historię.