Strona główna » Legia polsko-włoska » Na szlaku bojowym z połanieckim oddziałem Legii w 2017

Na szlaku bojowym z połanieckim oddziałem Legii w 2017

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Do zakończenia roku 2017 pozostało dokładnie dwa tygodnie. Warto zatem podsumować co ciekawego działo się w połanieckim oddziale Legii polsko-włoskiej, a działo się wiele interesujących rzeczy. Ten rok obfitował w mnóstwo ciekawych i niezapomnianych wydarzeń. Połaniec poza zwiększeniem liczebności oddziału, dzięki pomocy UMiG Połaniec wyposażył się w nowe i potrzebne elementy umundurowania i sprzętu do rekonstrukcji. Uczestniczyliśmy w kilkunastu wydarzeniach w kraju i za granicą…


ROK 1797

Po upadku powstania kościuszkowskiego nastąpiła emigracja żołnierzy i oficerów z Polski do Włoch i Francji. W Paryżu założono Agencję (polską organizację emigracyjną), która z pomocą Napoleona doprowadziła do utworzenia Legionów polskich.

9 stycznia 1797 roku gen. Jan Henryk Dąbrowski podpisał umowę z nowym rządem Republiki Lombardzkiej na organizację oddziałów. Oddziały te otrzymały nazwę Legionów Polskich. Mundury i sztandary były zbliżone do polskich, język komend i stopnie wojskowe również były polskie. Na szlifach widniał włoski napis “Ludzie wolni są braćmi”. Dąbrowski wprowadził w legionach nowoczesny system dowodzenia na wzór francuski, zniósł kary cielesne, dał możliwość awansu również żołnierzom nie mającym pochodzenia szlacheckiego, nakazał naukę czytania i pisania oraz pogłębianie wiedzy z historii Polski.

Dokładnie tą samą drogę przemierzają połanieccy kosynierzy, którzy po przejściu szlaku kościuszkowskiego i zdjęciu sukman wstąpili w szeregi Legii polsko-włoskiej…

Mundury w służbie włoskiej z 1805 r., przemianowanego w 1807 r. na Legię Polską

PIKNIK PATRIOTYCZNY W RASZYNIE

Tegoroczny kalendarz piechoty napoleońskiej zainaugurowaliśmy w sobotę 22 kwietnia 2017 r. w Raszynie, gdzie odbył się „Piknik Historyczny”, którego głównym celem było upamiętnienie bitwy stoczonej tam w czasie wojny polsko – austriackiej w 1809 r.  Częścią imprezy były pokazy musztry wojsk napoleońskich zrzeszonych w CENS (Centralno-Europejskim Stowarzyszeniu Napoleońskim). Wśród pułków znajdowała się Legia Polsko-Włoska z Nysy i Koźla, do której należy nasz oddział.

Piknik rozpoczął się już w piątek po południu od budowy obozu rekonstrukcyjnego i służby wartowniczej, która trwała do sobotniego poranka. Po godz. 11 przez park pałacowy w Falentach przeszły wojska Księstwa Warszawskiego. W ramach pikniku, poza głównym wydarzeniem – rekonstrukcją bitwy napoleońskiej zwiedzający mieli możliwość zobaczenia izby pamięci i obozu, spróbowania swoich sił w tańcach dawnych,  sprawdzenia jak wyglądał szpital polowy oraz pracy w wojskowej kuźni.

Raszyn to nie tylko bitwa z 1809 roku. Miejscowość zapisała się również na kartach powstania kościuszkowskiego. To właśnie tutaj cofający się do Warszawy, po przegranej bitwie pod Szczekocinami Kościuszko starł się z wojskami rosyjsko-pruskimi gen. Gotza. Bitwa rozegrała się 10 lipca 1794 r. i pomimo przegranej Naczelnikowi ostatecznie powiódł się plan przygotowania obrony stolicy.

Piknik Historyczny w Raszynie – 22 kwietnia 2017 r.

WIELKIE MANEWRY WOJSK NAPOLEOŃSKICH I KSIĘSTWA WARSZAWSKIEGO

Czas na główną imprezę w 2017 r.  W ramach tegorocznych Dni Połańca, Towarzystwo Kościuszkowskie zorganizowało w mieście największą w naszym województwie imprezę napoleońską pod nazwą „Manewry Wojsk Napoleońskich i Księstwa Warszawskiego”. Manewry Wojsk Napoleońskich były największą imprezą rekonstrukcyjną jaka kiedykolwiek miała miejsce w naszym mieście.  Wydarzenie to łączyło ze sobą jubileusze kościuszkowskie: „2017 Rok Kościuszki”, 100-lecie usypania Kopca Kościuszki w Połańcu i 30-lecie działalności Towarzystwa Kościuszkowskiego, z napoleońskimi.

Wojsko przybyłe do miasta 5 maja, w rocznicę śmierci Napoleona (5 V 1821 r.), potraktowało połanieckie manewry jako wspólne ćwiczenia oddziałów, które będą reprezentować Polskę podczas obchodów rocznicy powstania naszego Hymnu Narodowego we Włoszech. Uroczystości te odbyły się w lipcu, w miasteczku Reggio nell’Emilia niedaleko Mediolanu, a wzięła w nich udział legia nadwiślańska i legia polsko-włoska.

Na placu obok muszli koncertowej rozbili więc namioty żołnierze Legii Nadwiślańskiej z Oddziału Historycznego Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy oraz Rypina i Ciechanowa. Legia polsko-włoska wystawiła wojska z Nysy, Kędzierzyna-Koźla, Połańca oraz tworzącego się oddziału Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. T. Kościuszki we Wrocławiu.

W sobotę 6 maja odbyła się część główna imprezy. Przed południem oddziały ćwiczyły w okolicach muszli koncertowej i na ulicach miasta, a o godz. 16.00 kolumna wyruszyła pod pomnik Tadeusza Kościuszki. Na jej czele stanęła młodzież z Ochotniczej Formacji Młodych Kosynierów (OFMK), Szkolnego Towarzystwa Kościuszkowskiego (STK) oraz zaprzyjaźnionego z nami Małogoskiego Oddziału Powstańczego 1863.

To właśnie najmłodsi kosynierzy podjęli się zadania zaprezentowania historii Insurekcji Kościuszkowskiej i przybliżenia założeń Uniwersału Połanieckiego. Po pokazie musztry kosynierskiej i salwie na cześć Naczelnika wojska udały się na plac przed muszlą koncertową. Główną część Manewrów, poprowadził kpt. Andrzej Ziółkowski z Wojskowej Akademii Technicznej. Widzowie mogli zobaczyć, jak na początku XIX wieku wyglądały potyczki wojsk liniowych. Całość zakończyły zabawy żołnierzy z publicznością.

Manewry napoleońskie w Połańcu – 5 maje 2017 r.

BITWA O BRATYSŁAWĘ 1809

W dniach 19-21 maja połaniecki oddział Legii Polsko-Włoskiej wziął udział w rekonstrukcji Bitwy o Bratysławę z 1809 roku. Piękne stare miasto, historyczny obóz w parku „Sadu Janka Krala” i możliwość spotkania z ciekawymi ludźmi, to wszystko czekało na nas w stolicy Słowacji.

W piątek po południu dojechaliśmy do punktu docelowego gdzie wraz z pasjonatami z innych grup rekonstrukcyjnych z kraju i zagranicy rozbiliśmy namioty. Po rozbiciu obozu, rejestracji naszej grupy i pobraniu prochu do karabinów, wspólnie z naszymi kolegami z Towarzystwa Przyjaciół Twierdzy w Nysie oraz Kozielskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej zasiedliśmy przy ognisku biesiadując i odświeżając znajomości.

Wstępem do głównego oblężenia pruskiej Bratysławy przez koalicje wojsk napoleońskich była piątkowa kanonada nad brzegiem Dunaju. Była ona niejako zaproszeniem na sobotnią bitwę. 20 maja wszystkie wojska wymaszerowały z obozu pod ratusz, gdzie powitane zostały przez włodarzy miasta. Grupy rekonstrukcyjne uformowały się w oddziały. Stały w pełnym rynsztunku, każdy z oddziałów na rozkaz dowódcy wystrzelił salwę honorową.

O godzinie 17.00 nastąpiła długo oczekiwana bitwa. W pięknym słońcu starły się wojska, które dotarły tu ze Słowacji, Czech, Austrii, Niemiec i oczywiście Polski. W sumie ponad 300 żołnierzy. Zebrana publiczność mogła podziwiać kanonady artyleryjskie, kawaleryjskie szarże i starcia piechoty. Huk wystrzałów armatnich i karabinów słychać było z daleka.  Nad polem bitwy unosiły się chmury białego dymu z wystrzałów armat i karabinów.

Barwna scena batalistyczna na historycznej podbudowie utrwaliła współczesnym tę prawdziwą bitwę sprzed ponad dwustu ośmiu lat – bitwę z 1809 roku. Rekonstrukcja bitwy była jedną z atrakcji festynu historycznego w Bratysławie gdzie na  żywo można było zobaczyć również pokaz życia obozowego w epoce, musztrę paradną itp.

Bitwa o Bratysławę – 21 maja 2017 r.

XIII ŚWIĘTO TWIERDZY SREBRNA GORA

W dniach 9-11 czerwca oddział Legii polsko – włoskiej, działający przy Towarzystwie Kościuszkowskim wziął udział w Święcie Twierdzy Srebrna Góra. Piękne widoki i wspaniały fort wynagrodziły długą i męczącą drogę. Pozwoliliśmy sobie nawet na, krótki postój i odwiedzenie pałacu w Ząbkowicach Śląskich.

Główna część imprezy odbyła się w sobotę i nawiązywała do oblężenia pruskiej twierdzy Silverberg przez wojska napoleońskie w 1807 r. Nasz oddział wspólnie z Legią z Nysy oraz Kędzierzyna Koźla walczył w szeregach francuskiego Cesarza. Bitwa była bardzo dobrze zorganizowana, a uczestniczenie w niej zostawiło niezapomniane wrażenia.  Swoje uroki miało też życie w obozie na twierdzy i możliwość spotkania miłośników historii z całej Polski oraz Słowacji, Czech, czy Węgier.

Podczas powrotu zatrzymaliśmy się na Cmentarzach wojennych w Biskupicach Radłowskich (niedaleko Żabna). Na tych dwóch, leżących po obu stronach drogi cmentarzach spoczywają żołnierze wojsk rosyjskich oraz austriackich z kilku bitew 1914 i 1915 r. Oprócz młodego wieku żołnierzy (przeważnie 20 lat) uwagę zwracały polskie nazwiska w obu walczących ze sobą armiach.

Bitwa o Srebrną Górę – 10 czerwca 2017 r.

220 ROCZNICA MAZURKA DĄBROWSKIEGO WE WŁOSZECH

W dniach 7-9 lipca br. mieliśmy przyjemność z dumą reprezentować Połaniec i nasz kraj podczas obchodów 220 rocznicy powstania Mazurka Dąbrowskiego we Włoszech. W uroczystościach wzięło udział ok. 100 osób, członków grup rekonstrukcyjnych. Oprócz Legii polsko–włoskiej z Nysy i Kędzierzyna-Koźla byli to członkowie Legii Nadwiślańskiej.

Inicjatywa zorganizowania wyjazdu wyszła od Stowarzyszenia Legii Nadwiślańskiej – 3 Pułku Piechoty, działającego przy Zespole Szkół Nr 3 im. Bogdana Chełmickiego w Rypinie, pod dowództwem wicedyrektora Jacka Borowskiego, przy współudziale Oddziału Historycznego Wojskowej Akademii Technicznej i kpt. Andrzeja Ziółkowskiego.

Pierwszy pokaz w obecności władz i mieszkańców odbył się na stadionie miejskim w Ugiatte-Trevano, w którym rozbity był nasz obóz historyczny. Po pokazie musztry i potyczce, część widzów mogła uczestniczyć w poborze do wojska i wspólnych manewrach z żołnierzami. To była jedyna „rozrywkowa” część wyjazdu. Kolejne punkty programu były już oficjalne. Podczas uroczystości w Como Arcybiskup Diecezji Como poświęcił sztandary pułkowe oraz ołtarz polowy Legionistów. Wszystko to odbywało się w miejscu historycznym, na placu katedralnym w Como, gdzie formowane od 1797 r. u boku Napoleona bataliony Legionów Polskich przysięgały wierność Republice Lombardii, mając nadzieję na odzyskanie niepodległości przez Polskę. W całej prowincji stacjonowało wtedy ok. 3000 polskich żołnierzy. Przechodząc śladami Legionów, odtwarzaliśmy uroczystą przysięgę polskich żołnierzy oraz śpiewaliśmy nasz Hymn we wszystkich odwiedzanych miastach.

Włoskie uroczystości były znakomitą promocją polskiej historii w tym kraju. Wydarzenia związane z rocznicami utworzenia Legionów Polskich we Włoszech oraz napisania słów „Mazurka Dąbrowskiego” przez Józefa Wybickiego, były jedynymi tego rodzaju obchodami za granicą. Jesteśmy dumni z tego, że mogliśmy w nich uczestniczyć i godnie reprezentować nasz historyczny Połaniec.

Mediolan – 8 lipca 2017 r.

DNI TWIERDZY NYSA 2017

W dniach 28-30 lipca br. braliśmy udział w Dniach Twierdzy Nysa. Główną ich częścią była rekonstrukcja bitwy wojsk napoleońskich z pruskimi, która odtworzona została na Forcie nr 2. Organizatorami imprezy było Towarzystwo Przyjaciół Twierdzy Nysa z Krzysztofem Hermanem, gospodarzem tego fortu na czele. W pokazach wzięło udział ok. 150 żołnierzy z Polski, Czech i Niemiec. W tym roku po raz pierwszy przeprowadzono też wyjątkowo widowiskowe, wieczorne manewry wojskowe.

Piątek przed bitwą rozpoczęliśmy od indywidualnego zwiedzania tego pięknego miasta wraz z naszymi przyjaciółmi. Po południu wzięliśmy też udział w otwarciu wystawy „Napoleon pół żartem, pół serio” zorganizowanego przez nyskie Muzeum Powiatowe.

W sobotę przed bitwą wojska zaprezentowały się na starym mieście, gdzie na placu przed Katedrą wszystkich uczestników przywitał Burmistrz Kordian Kolbiarz. Co ciekawe spotkaliśmy tam również mieszkańców Połańca.

Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie muralu Wspólnoty Mieszkaniowej „Pod Fortami” przedstawiającego żołnierzy wojsk napoleońskich stacjonujących niegdyś w Nysie. Pomysłodawcą i wykonawcą muralu był „Kat Miejski” z Nysy pan Jerzy Gadawski (myślimy o podobnym w naszym Połańcu). Swoją drogą moim marzeniem jest, żeby w Połańcu powstał przynajmniej jeden mural. Kto wie może się uda w przyszłości.

Dni Twierdzy Nysa – 29 lipca 2017 r.

XII DNI TWIERDZY KŁODZKO

W dniach 11-13 sierpnia wzięliśmy udział się XII Dniach Twierdzy Kłodzko, gdzie razem ramię w ramię, walczyliśmy z Prusakami w szeregach wojsk francuskich. Wśród licznych atrakcji zorganizowanych w mieście dla turystów głównym punktem była rekonstrukcja bitwy o twierdzę. Jak zwykle miała ona miejsce w parku na stokach bojowych fortecy.

Po bitwie widzowie mogli oprócz twierdzy, zwiedzać historyczny obóz wojsk francuskich i pruskich. Piękne miasto, wspaniała twierdza połączone z letnią pogodą sprawiły, że wyjazd do naszych Śląskich i Czeskich przyjaciół będziemy długo wspominać.

Twierdza Kłodzka odegrała ważną rolę w czasie obrony Śląska w wojnie francusko-pruskiej. W nocy 23/24 czerwca podjęto szturm, w wyniku którego hr. Götzen zdecydował się poddać twierdzę. Następnego dnia podpisano akt kapitulacji. Twierdzy faktycznie nie wydano z uwagi na pokój w Tylży zawarty 9 lipca 1807 r.

Kłodzko – 11 sierpnia 2017 r.

LEGIA POLSKO-WŁOSKA NA POLACH CHWAŁY

W dniach 22-24 września w Niepołomicach odbyły się XII Pola Chwały. Tegoroczna edycja poświęcona była epoce napoleońskiej. Do miasta zjechały wojska Księstwa Warszawskiego oraz Legii Polsko – Włoskiej (zrzeszone w CENS). Pomimo zmiennej pogody udało się przeprowadzić zarówno sobotnie manewry, jak i niedzielne pokazy. Całością wojsk dowodził Kuba Uszyński. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających obóz był przygotowany z najdrobniejszymi szczegółami namiot polowy Napoleona. Zadbali o to Klemens i Lorenzo. Oni też dokonali odprawy wszystkich wojsk.

W imprezie wzięła udział sekcja Legii polsko – włoskiej działająca przy Towarzystwie Kościuszkowskim. Był to jeden z ostatnich wyjazdów napoleońskich w tym roku.

Pola Chwały w Niepołomicach – 23 września 2017 r.

LIPSK – BITWA NARODÓW

W dniach 13-15 października 2017 r., połanieccy legioniści dzielnie stawali w szeregach wojsk napoleońskich pod Lipskiem. Nasz oddział poległ dopiero po starciu z regimentem Szkotów.

Bitwa pod Lipskiem, znana też jako „bitwa narodów” odbyła się w dniach 16–19 października 1813 roku między wojskami francuskimi pod przywództwem Napoleona Bonaparte, a wojskami koalicji antyfrancuskiej (złożonej z Austrii, Prus, Rosji i Szwecji). Była to największa bitwa w kampaniach Napoleona i jego najcięższa porażka, aczkolwiek bardziej symboliczną stała się bitwa pod Waterloo.

Bitwa pod Lipskiem – 14 października 2017 r.

AUSTERLITZ 2017

Tegoroczny plan manewrów napoleońskich oficjalnie zakończyliśmy wyjazdem do naszych znajomych z Czech gdzie wzięliśmy udział w bitwie trzech cesarzy – jednej z najważniejszych bitew wojen napoleońskich i decydującej bitwy wojny z III koalicją antyfrancuską, stoczonej 2 grudnia 1805 między francuską Wielką Armią a połączonymi armiami, austriacką i rosyjską. Już nie możemy doczekać się przyszłego roku.

W rekonstrukcji wzięło udział ponad 1000 żołnierzy z całej Europy. Batalionem Polskim dowodził Kuba Uszyński, a w jego skład weszły: 2,4,8,9 i 12 Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego, Legia Nadwiślańska i oczywiście Legia Polsko-Włoska. W sumie 130 ludzi.

Z bitwy wróciliśmy ubłoceni i zmarznięci, ale było warto… Na koniec zwiedziliśmy jeszcze Sławków i wyruszyliśmy w długą drogę do domu. Dla naszego oddziału była to ostatnia bitwa napoleońska w tym roku.

Bitwa trzech cesarzy pod Austerlitz – 2 grudnia 2017

NA ZAKOŃCZENIE

Warto podkreślić, iż oprócz wyjazdów na rekonstrukcje, połaniecki oddział brał również udział w wielu wydarzeniach patriotycznych, promocyjnych i kulturalnych na terenie województwa świętokrzyskiego.

Kilka lat temu przyjęliśmy formę pielęgnowania i pokazywania naszych tradycji w sposób bardziej barwny i kolorowy. Pomagają nam w tym zakupione stroje historyczne oraz organizowane pokazy, zabawy i lekcje historii.

Posiłkując się słowami naszego kolegi Radka, „od początku naszej działalności współpracujemy z Urzędem Miasta, Centrum Kultury, Biblioteką, połanieckimi Szkołami i Stowarzyszeniami; kibicujemy naszym klubom, wspieramy pasje mieszkańców naszego miasta, więc dzięki temu zawsze możemy liczyć na wsparcie naszych firm i instytucji” .

W imieniu swoim i moich kolegów i koleżanek z  połanieckiego oddziału Legii polsko-włoskiej chciałbym z tego miejsca podziękować Burmistrzowi Miasta i Gminy Połaniec Jackowi Tarnowskiemu za rekwizyty i umundurowanie zakupione dla Towarzystwa w ramach projektu „Miasto Kościuszki 2017″.  Sprzęt z pewnością pozwoli nam w jeszcze lepszej promocji naszej małej ojczyzny, jej historii i tradycji.

Tradycyjnie również zapraszamy osoby zainteresowane przystąpieniem do naszej grupy rekonstrukcyjnej o kontakt z Towarzystwem Kościuszkowskim.  Gwarantujemy niebanalny sposób spędzania czasu oraz udział w ciekawych imprezach historycznych na terenie naszego kraju. Z nami historia i przygoda pokonają nudę.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Łukasz Orłowski

Administrator strony. Połańczanin od urodzenia. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2009 roku pracuje w organizacji pozarządowej Lokalna Grupa Działania - Dorzecze Wisły. Aktywny członek Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu. Członek połanieckiego oddziału Legii Polsko-Włoskiej i Regimentu Kosynierów.
x

Przeczytaj również

Historyczna część Dni Połańca 2019

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.Piękne historyczne widowisko mieli okazję oglądać mieszkańcy ...

0
Connecting
Please wait...
Wyślij wiadomość

Przepraszamy nie jesteśmy w tej chwili dostępni online. Proszę zostaw wiadomość.

Twoje imię
* Email
* Opisz swój problem
Napisz wiadomość

Potrzebujesz pomocy? Oszczędź swój czas i porozmawiaj z nami online.

Twoje imię
* Email
* Opisz sprawę
Jesteśmy online!
Informacja zwrotna

Jeżeli chcesz możesz zostawić nam dodatkowe informacje.

Jak oceniasz naszą pomoc?
Power by

Download Free AZ | Free Wordpress Themes