Otwieranie strony trwa zbyt długo? Zamknij ekran ładowania.
Strona główna » Z życia stowarzyszenia » Święto Niepodległości w Połańcu

Święto Niepodległości w Połańcu

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Święto Niepodległości bez udziału Towarzystwa Kościuszkowskiego trudno dziś sobie wyobrazić. Wszystko rozpoczęło się o godz. 9.00 w Sali kinowej CKiSz, gdzie podczas uroczystej sesji Rady Miasta, nasza koleżanka Małgorzata Dalmata – Konwicka, w nawiązaniu do „Roku Józefa Piłsudskiego”, zmierzyła się z życiorysem tego słynnego wodza. Referat zawierał wiele nieznanych ciekawostek z życia Naczelnika, który jest pierwszym Honorowym Obywatelem Miasta Połańca.

Druga część uroczystości odbyła się w kościele św. Marcina. Tam złożyliśmy wiązankę kwiatów pod zapomnianą nieco płytą Tadeusza Kościuszki ufundowaną w 1946 roku, w 150 rocznicę urodzin naszego patrona. Właśnie stojąc obok tej tablicy wysłuchaliśmy Mszy Świętej.

Trzecia, najtrudniejsza logistycznie część obchodów to złożenie kwiatów na grobie żołnierzy walczących w I wojnie światowej, po zakończeniu której Polska odzyskała niepodległość. Przy tej okazji kwiaty zostały złożone również na grobie żołnierzy z czasów II wojny, pod kamieniem upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej, a na koniec na Cmentarzyku Kosynierów. We wszystkich tych miejscach wspaniale prezentowali się nasi młodzi kosynierzy, a legioniści oddali salwy honorowe na cześć polskich bohaterów.

Na koniec nasza kolega Marek, z Legii polsko – włoskiej, zaprosił nasz oddział na tradycyjną gęsinę świętomarcińską do pobliskich Łubnic. Organizatorem tej imprezy było Stowarzyszenie Inicjatyw Ludzi Aktywnych „SIŁA” oraz Centrum Kultury w Łubnicach. I w ten sposób bardzo miło zakończyliśmy ten wyjątkowy dzień.

(fot. Grzegorz Samborski UMiG Połaniec)

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Radosław Matusiewicz

Prezes Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu. Dowódca połanieckiego Oddziału Legii Polsko-Włoskiej oraz Regimentu Kosynierów. Autor licznych publikacji na temat Połańca i okolic. Redaktor naczelny “Zeszytów Połanieckich”.
x

Przeczytaj również

Awans Czarnych Połaniec do III Ligi!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins. Wspaniały prezent na 70-lecie klubu, zafundowali ...

0
Connecting
Please wait...
Wyślij wiadomość

Przepraszamy nie jesteśmy w tej chwili dostępni online. Proszę zostaw wiadomość.

Twoje imię
* Email
* Opisz swój problem
Zaloguj się

Potrzebujesz pomocy? Oszczędź swój czas i porozmawiaj z nami online.

Twoje imię
* Email
* Opisz sprawę
Jesteśmy online!
Informacja zwrotna

Jeżeli chcesz możesz zostawić nam dodatkowe informacje.

Jak oceniasz naszą pomoc?
Power by

Download Free AZ | Free Wordpress Themes