Strona główna » Z życia stowarzyszenia » Jubileusz 30-lecia Towarzystwa Kościuszkowskiego
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jubileusz 30-lecia Towarzystwa Kościuszkowskiego

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

W sobotę 21 października w Sali kinowej połanieckiego Centrum Kultury i Sztuki odbyła się niecodzienna impreza – Jubileusz 30 – lecia Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu. Były wspomnienia, prezenty, niespodzianki oraz ciekawi goście. Wszystko w pięknej historycznej oprawie.

Uroczystości rozpoczęły się od Poloneza w wykonaniu członków i przyjaciół Towarzystwa, do którego choreografię przygotowała pani Urszula Żurawska ze stowarzyszenia „Bliżej”.

Zanim rozpoczęła się pierwsza część uroczystości, Eugeniusz Skoczeń z Racławic oficjalnie wręczył honorowemu Prezesowi Towarzystwa – Mieczysławowi Machulakowi „Krzyż Kresowy” (Krzyż Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich Rzeczpospolitej). Było to podziękowanie dla naszego kolegi, którego życiową pasją jest historia i tradycja ludzi zamieszkującej dawne, wschodnie tereny naszego kraju.

Część pierwszą jubileuszu rozpoczęła Małgorzata Dalmata – Konwicka przypominając początki tradycji kościuszkowskich w naszym mieście.

Prezentacja druga, to okres działalności w latach 1999-2007, przedstawiony przez Mieczysława Machulaka, ówczesnego prezesa TK.

Ostatnią prezentację, obejmującą najbliższe lata działań, omówił Radosław Matusiewicz, obecny prezes „kościuszkowców”.

Część pierwszą zakończył tradycyjny Krakowiak w wykonaniu naszych Przedszkolaków oraz piosenka Dziewcząt z Centrum Kultury w Połańcu. Po tych występach, prowadzący jubileusz Marek Pedyński, zaprosił wszystkich na przerwę kawową, na której goście mogli spróbować ulubionej przez Tadeusza Kościuszkę kawy z żołędzi oraz pączków z różą, którymi zajadał się nasz Bohater podczas wizyt u swojej siostry.

Część druga uroczystości należała do naszych specjalnych gości. Rozpoczął ją Artur Komorowski, który w imieniu swoich przyjaciół z firmy GEOCARTIS z Poznania, zapowiedział film wykonany przez tą właśnie firmę. Film wykorzystujący technologię skaningu 3D został wykonany przez naszych kolegów specjalnie dla naszego 100-letniego Kopca Kościuszki, w ramach Roku Kościuszkowskiego.

Kolejna prezentacja zachwyciła zwłaszcza piękniejszą część naszej widowni, a dotyczyła nowej odmianie róży – Róży Tadeusza Kościuszki. Łukasz Rojewski, Prezes Polskiego Związku Różanego z pasją przedstawił zarówno ten specjalny gatunek, jak i ciekawostki historyczne dotyczące hodowli róż w Polsce i świecie.

Ostatnia prezentacja była szczególnie interesująca dla osób interesujących się numizmatyką. Dzięki naszej działalności, zostaliśmy zauważeni i docenieni przez Narodowy Bank Polski. Instytucja ta w ramach swej działalności upamiętnia najważniejsze wydarzenia i postacie związane z historią Polski poprzez emisję okolicznościowych monet. NBP nie mógł więc w Roku Kościuszkowskim pominąć patrona naszego miasta. Wicedyrektor kieleckiego oddziału NBP, Krzysztof Szczerba zaprezentował zebranym zarówno historię i zasady emisji monet okolicznościowych, jak i dokładnie omówił wydane monety poświęcone postaci Tadeusza Kościuszki.

Łącząc promocję monet okolicznościowych z jubileuszem Towarzystwa Kościuszkowskiego, Narodowy Bank Polski przypieczętował wspaniałym prezentem. Była nim pula monet, dla osób i instytucji zasłużonych dla kultywowania tradycji kościuszkowskich w Połańcu.

Pamiątkowe monety od dyrektora Oddziału NBP w Kielcach Grzegorza Kłaczkiewicza otrzymali: Burmistrz Połańca Jacek Tarnowski (syn założyciela Towarzystwa Kościuszkowskiego), Lech Żak – Prezes Zarządu ENEA Elektrownia Połaniec SA (największego zakładu wspierającego zawsze nasze stowarzyszenie, Mieczysław Machulak (prezes TK w latach 1999-2007), Radosław Matusiewicz (obecny prezes TK), Konstanty Michorowski (najstarszy „czynny kosynier”, który tym samym powiększył swoją kolekcję numizmatyczną) oraz Towarzystwo Kościuszkowskie (do dyspozycji organizacji).

Na zakończenie Towarzystwo Kościuszkowskie otrzymało wiele wspaniałych prezentów i usłyszało mnóstwo ciepłych słów. Burmistrz Jacek Tarnowski dokonał też symbolicznego przekazania rekwizytów i umundurowania zakupionego dla Towarzystwa w ramach projektu „Miasto Kościuszki 2017”. Była też jedna, szczególna niespodzianka. Radosław Matusiewicz otrzymał od swoich Przyjaciół wspaniałą szablę, wzorowaną na oryginalnej „szabli Kościuszki”.

Po przemówieniach i prezentach od naszych gości, wszyscy przeszli do Sali kawiarnianej, gdzie czekał niezwykły poczęstunek. Były nim potrawy przyrządzone według staropolskich przepisów, w oparciu o to, co jadał nasz Bohater. Była więc kasza jęczmienna z boczkiem, pierogi litewskie (ze słodką kapustą i mięsem), pierogi białoruski (z kaszą, serem, cebulą i okrasą), pampuchy z żurawiną, pampuchy z mięsem oraz przysmaki połanieckie (zwłaszcza niepowtarzalne Serdelki od Pana Kazimierza Zalińskiego). O tę przepyszną część imprezy zadbali Jerzy Stefaniak, a także panie z Góreckiego Stowarzyszenia Kobiet „Viktoria”.

Jubileuszowi towarzyszyły też okolicznościowe wystawy. Pierwszą z nich pn. “30 lat utrwalania tradycji kościuszkowskich” – przygotowała połaniecka Biblioteka. Zaprezentowano na niej dorobek wydawniczy naszego stowarzyszenia, archiwalne artykuły z prasy o naszej działalności oraz kalendarium ważnych wydarzeń z historii Towarzystwa. Druga to wystawa zdjęć realizowana w ramach projektu „Miasto Kościuszki 2017”, pokazująca najciekawsze działania przeprowadzone w bieżącym roku.

Goście opuszczali Połaniec zadowoleni i najedzeni. Wszyscy podkreślali udział w uroczystościach grupy naszej wspaniałej młodzieży, w strojach kosynierskich. Takiej młodzieży zazdrości nam cała Polska.

FILM Z UROCZYSTOŚCI JUBILEUSZOWYCH

GALERIA ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Radosław Matusiewicz

Prezes Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu. Dowódca połanieckiego Oddziału Legii Polsko-Włoskiej oraz Regimentu Kosynierów. Autor licznych publikacji na temat Połańca i okolic. Redaktor naczelny “Zeszytów Połanieckich”.
x

Przeczytaj również

Lekcja historii na Kopcu Kościuszki

Facebook Twitter Gmail Drukuj Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.W dniu 22 maja ...

0
Connecting
Please wait...
Wyślij wiadomość

Przepraszamy nie jesteśmy w tej chwili dostępni online. Proszę zostaw wiadomość.

Twoje imię
* Email
* Opisz swój problem
Napisz wiadomość

Potrzebujesz pomocy? Oszczędź swój czas i porozmawiaj z nami online.

Twoje imię
* Email
* Opisz sprawę
Jesteśmy online!
Informacja zwrotna

Jeżeli chcesz możesz zostawić nam dodatkowe informacje.

Jak oceniasz naszą pomoc?
Power by

Download Free AZ | Free Wordpress Themes

Wyślij nam materiały on-line

Szanowni Państwo wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom uruchomiliśmy usługę wysłania plików online. W każdej chwili 24 h / dobę możecie bezpośrednio wysłać do nas pliki multimedialne, tekstowe itp. nie wychodząc z domu. Pojemnosć naszej skrzynki odbiorczej wynosi 10 GB, maksymalny plik jednorazowo jaki można przesłać to 10 MB. Istnieje możliwosć przesłania folderu. Do wysyłanych przez Państwa materiałów np. zdjęć prosimy o utworzenie pliku tekstowego z Państwa imieniem i nazwiskiem, danymi kontaktowymi (tel. / email), krótkim opisem i jeżeli to możliwe datą powstania fotografii.

Jeśli więc posiadacie stare dokumenty, zdjęcia, czy znacie ciekawe historie dotyczące Połańca i osób z nim związanych, podzielcie się z nami. Chrońmy przed zapomnieniem naszą historię.