Otwieranie strony trwa zbyt długo? Zamknij ekran ładowania.
Strona główna » Regiment Kosynierów » MACIEJOWICE 2017
Nasza Młodzież

MACIEJOWICE 2017

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

W dniach 7-8 października br. delegacja Towarzystwa Kościuszkowskiego wzięła udział w uroczystościach kościuszkowskich w Maciejowicach. Wyjazd ten był częścią Projektu „Miasto Kościuszki 2017” realizowanego przez stowarzyszenie wspólnie z Miastem i Gminą Połaniec w ramach programu „Odnowy Wsi Świętokrzyskiej”.

Tradycyjnie pierwszym etapem wyjazdu był Kazimierz Dolny, gdzie w cieniu renesansowych kamieniczek, przy kawie przygotowywaliśmy się duchowo do dalszej części dnia. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w zawsze gościnnym dla kosynierów Muzeum Czartoryskich w Puławach. Tam natrafiliśmy na pierwszy ślad Kościuszki – puchar wykonany własnoręcznie przez naszego bohatera w Paryżu. Opowiadań Pani Grażyny słuchalibyśmy pewnie dłużej, gdyby nie goniący nas czas. Z Puław wyruszyliśmy do Maciejowic wspólnie z mieszkającą tam Alicją, przyjaciółką naszego stowarzyszenia, dla której osoba Tadeusza Kościuszki jest szczególnie ważna.

Po zakwaterowaniu w Szkole Oronnem koło Maciejowic, udaliśmy się do Podzamcza, na bola bitwy z 1794 roku. Tam przedstawiliśmy naszą inscenizację historyczną „Insurekcja 1794 w pigułce”. Wspólne ognisko z widzami zakończyło pierwszy dzień wyjazdu.

Niedzielę rozpoczęliśmy od Muzeum Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach. Tam wśród wielu eksponatów trafiliśmy na ciekawostkę – pukiel włosów Naczelnika, przekazany przez rodzinę Zeltnerów. Z muzeum udaliśmy się na Kopiec Kościuszki w Krempie, na główną część uroczystości.

Tam po patriotycznej Mszy Świętej, nastąpiło umieszczenie urn z ziemią z miejsc szczególnych dla życia patrona naszego miasta. W maciejowickim Kopcu, znalazła się również ziemia z Kopca w Połańcu, pobrana przez nas uroczyście w sierpniu.

Pomimo deszczu, uroczystości zgromadziły dużą liczbę uczestników. Oprócz mieszkańców i dużych grup młodzieży, stawiło się kilkanaście pocztów sztandarowych, strażacy, przedstawiciele wojska, lokalne władze oraz politycy, z których głos zabrali europoseł Jarosław Kalinowski oraz poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak.

Wyjazd pokazał, że nasze działania na rzecz pielęgnowania tradycji kościuszkowskich i promocji Połańca przysparza nam wielu przyjaciół nie tylko w naszym mieście, ale w całej Polsce. Wszędzie gdzie się pojawiamy, spotykamy się z sympatią i gościnnością.

Dziękujemy Panu Burmistrzowi Jackowi Tarnowskiemu za pomoc w realizacji projektu „Miasto Kościuszki 2017”, Paniom Przewodniczkom po Muzeum Czartoryskich w Puławach za ciekawą lekcję historii, Pani Annie Gaździe oraz Pracownikom Szkoły Podstawowej w Oronnem za gościnę oraz oczywiście Panu dr. Leszkowi Krześniakowi, Prezesowi Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej za zaproszenie na maciejowickie uroczystości.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Radosław Matusiewicz

Prezes Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu. Dowódca połanieckiego Oddziału Legii Polsko-Włoskiej oraz Regimentu Kosynierów. Autor licznych publikacji na temat Połańca i okolic. Redaktor naczelny “Zeszytów Połanieckich”.
x

Przeczytaj również

Potwierdzenie praw nadanych Połańcowi w 1505 r.

Facebook Twitter Gmail Drukuj Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.13 stycznia 1505 r. ...

0
Connecting
Please wait...
Wyślij wiadomość

Przepraszamy nie jesteśmy w tej chwili dostępni online. Proszę zostaw wiadomość.

Twoje imię
* Email
* Opisz swój problem
Napisz wiadomość

Potrzebujesz pomocy? Oszczędź swój czas i porozmawiaj z nami online.

Twoje imię
* Email
* Opisz sprawę
Jesteśmy online!
Informacja zwrotna

Jeżeli chcesz możesz zostawić nam dodatkowe informacje.

Jak oceniasz naszą pomoc?
Power by

Download Free AZ | Free Wordpress Themes

Wyślij nam materiały on-line

Szanowni Państwo wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom uruchomiliśmy usługę wysłania plików online. W każdej chwili 24 h / dobę możecie bezpośrednio wysłać do nas pliki multimedialne, tekstowe itp. nie wychodząc z domu. Pojemnosć naszej skrzynki odbiorczej wynosi 10 GB, maksymalny plik jednorazowo jaki można przesłać to 10 MB. Istnieje możliwosć przesłania folderu. Do wysyłanych przez Państwa materiałów np. zdjęć prosimy o utworzenie pliku tekstowego z Państwa imieniem i nazwiskiem, danymi kontaktowymi (tel. / email), krótkim opisem i jeżeli to możliwe datą powstania fotografii.

Jeśli więc posiadacie stare dokumenty, zdjęcia, czy znacie ciekawe historie dotyczące Połańca i osób z nim związanych, podzielcie się z nami. Chrońmy przed zapomnieniem naszą historię.