Otwieranie strony trwa zbyt długo? Zamknij ekran ładowania.
Strona główna » Legia Polsko-Włoska » Za nami XII Dni Twierdzy Kłodzko

Za nami XII Dni Twierdzy Kłodzko

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

W dniach 11-13 sierpnia odbyły się XII Dni Twierdzy Kłodzko. Wziął w nich udział połaniecki oddział Legii polsko – włoskiej, walczący z Prusakami w szeregach wojsk francuskich. Wśród licznych atrakcji zorganizowanych w mieście dla turystów głównym punktem była rekonstrukcja bitwy o twierdzę. Jak zwykle miała ona miejsce w parku na stokach bojowych fortecy.
Po bitwie widzowie mogli oprócz twierdzy, zwiedzać historyczny obóz wojsk francuskich i pruskich. Piękne miasto, wspaniała twierdza połączone z letnią pogodą sprawiły, że wyjazd do naszych Śląskich i Czeskich przyjaciół będziemy długo wspominać.

——————————————————————

W najbliższy weekend (11-13 sierpnia 2017 r.) połaniecki Oddział Legii polsko-włoskiej planuje wyjazd do Kłodzka gdzie odbędą się XII Dni Twierdzy Kłodzko.

Zeszłoroczna Bitwa o Twierdzą Kłodzko była bardzo ważnym wydarzeniem w naszej krótkiej historii połanieckiego oddziału Legii. W wojskach napoleońskich na XI Dni Twierdzy Kłodzko odbywające się w dniach 12 – 14 po raz pierwszy stawiła się cała, pięcioosobowa sekcja „Legii połanieckiej”. Twierdza Kłodzka odegrała ważną rolę w czasie obrony Śląska w wojnie francusko-pruskiej. W nocy 23/24 czerwca podjęto szturm, w wyniku którego hr. Götzen zdecydował się poddać twierdzę. Następnego dnia podpisano akt kapitulacji. Twierdzy faktycznie nie wydano z uwagi na pokój w Tylży zawarty 9 lipca 1807 r.

Do zobaczenia na twierdzy. Serdecznie zapraszamy.

Bitwa o Twierdzę KłodzkoTak to wygląda z bliska. Doświadcz tego na własnej skórze. Już za 9 dni…/aut. Tomasz Lewandowski/

Posted by Twierdza Kłodzko i Zniszczysław Fortek on Donnerstag, 3. August 2017

Sobota 12.08.2017 r.

 

9:00-19:30 Otwarcie Lapidarium w Twierdzy Kłodzko

Ulokowane w Bastionie Niskim Lapidarium – w którym schronienie znalazły m.in. unikatowe na ziemi kłodzkiej zabytki renesansowej rzeźby nagrobnej – po wielu latach zamknięcia zostanie ponownie udostępnione dla publiczności. Zwiedzanie Lapidarium odbywa się bez przewodnika.

9:00-20:00 Fort Market, czyli handlowanie w fosie Twierdzy

Kramy i stoiska handlowe zorganizowane w fosie Dzieła Koronowego zapewnią gościom Twierdzy szeroki wybór produktów i atrakcji, które zaspokoją różnorodne oczekiwania. Nie wyklucza się bitew o rarytasy i szczególne okazje (np. o Kirasjera, tj. piwo z Twierdzy Kłodzko, w promocyjnej cenie).

11:00-16:00 Rekrutowisko pod murami miasta, czyli forteczne zabawy plenerowe na wyspie Piasek

Rekrutowisko to swoisty obóz gier strategicznych, rozbity na wyspie Piasek i w jej pobliżu. Plenerowe zabawy forteczne, adresowane zarówno do dzieci jak i dorosłych, pozwolą sprawdzić się w roli potencjalnego rekruta w kłodzkim regimencie.

12:00 Rekonstrukcja bitwy o Twierdzę Kłodzko – prolog

Jak co roku w sobotnie południe kłodzki rynek stanie się areną wojennej rozgrywki między wojskami francuskimi a pruskimi, stanowiącej spektakularny prolog do zasadniczej bitwy.

16:00-17:30 Rekonstrukcja bitwy o Twierdzę Kłodzko na stokach bojowych Twierdzy

Gromadząca rokrocznie tłumy widzów rekonstrukcja oblężenia Kłodzka z 1807 r., realizowana przez liczne regimenty, w tym kłodzki 47 Pruski Pułk Piechoty, tradycyjnie rozegra się na północno-zachodnich przedpolach Twierdzy. Zgodnie z tradycją będzie to najbardziej hucznie spędzony czas podczas całego świętowania.

17:30-18:00 Miodobranie – VIII Miodowe Lato Kłodzka

Po zakończonej bitwie, a jeszcze przed zwiedzaniem obozu regimentowego – na pokaz miodobrania zaprasza Terenowe Koło Pszczelarzy w Kłodzku, którego pszczoły na dobre zadomowiły się na koronie Bastionu Wacław. W ramach ukojenia nerwów zszarganych wystrzałami i strachem oraz w przerwie, tak zbawiennej dla wyczerpanych potyczką żołnierzy, słodki postój może się okazać nieoceniony.

18:00-19:30 Zwiedzanie obozu regimentowego

Niebywała sposobność przekonania się, jak wygląda życie skoszarowanego żołnierza w czasie wojennej zawieruchy…

20:30 Koncert zespołu CEILI

Ukoronowaniem dnia będzie wieczorny koncert między murami Twierdzy, czyli feta z przytupem na irlandzką nutę i w towarzystwie niezmordowanych żołdaków.

UWAGA!

  • w sobotę wejście na bastiony widokowe Twierdzy jest bezpłatne
  • zwiedzanie korytarzy kontrminerskich wyłącznie z przewodnikiem i na podstawie zakupionego biletu
  • ostatnie wejście o godz. 15.00

 

Niedziela 13.08.2017 r.

 

9:00-19:30 Otwarcie Lapidarium w Twierdzy Kłodzko

Zwiedzanie Lapidarium odbywa się bez przewodnika.

9:00-20:00 Fort Market, czyli handlowanie w fosie Twierdzy

18:00 Wykład „O czym milczą kamienie? Zabytki w Lapidarium Twierdzy Kłodzko”

Zdecydowana większość rzeźb ulokowanych w Lapidarium stanowią renesansowe epitafia. Próbę ich odczytania i analizy podejmą historycy sztuki: Joanna Stoklasek- Michalak i JacekGernat.

UWAGA!

  • w niedzielę obowiązują bilety wstępu na zwiedzanie bastionów (górnej części Twierdzy) oraz korytarzy kontrminerskich
  • zwiedzanie Lapidarium bez przewodnika
  • bezpłatny dostęp do Fort Marketu w fosie Dzieła Koronowego od strony Dziedzińca Tumskiego oraz parku na Nowym

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Łukasz Orłowski

Administrator strony. Połańczanin od urodzenia. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2009 roku pracuje w organizacji pozarządowej Lokalna Grupa Działania - Dorzecze Wisły. Aktywny członek Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu. Członek połanieckiego oddziału Legii Polsko-Włoskiej i Regimentu Kosynierów.
x

Przeczytaj również

Defilada 100-lecia odzyskania niepodległości

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.W dniu 15 sierpnia 2018 r. w ...

0
Connecting
Please wait...
Wyślij wiadomość

Przepraszamy nie jesteśmy w tej chwili dostępni online. Proszę zostaw wiadomość.

Twoje imię
* Email
* Opisz swój problem
Zaloguj się

Potrzebujesz pomocy? Oszczędź swój czas i porozmawiaj z nami online.

Twoje imię
* Email
* Opisz sprawę
Jesteśmy online!
Informacja zwrotna

Jeżeli chcesz możesz zostawić nam dodatkowe informacje.

Jak oceniasz naszą pomoc?
Power by

Download Free AZ | Free Wordpress Themes

Z Kościuszką po niepodległość

Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu realizuje projekt grantowy pn. “Z Kościuszką po niepodległość”. Celem projektu jest podniesienie świadomości i wiedzy historycznej mieszkańców regionu Połańca dotyczącej wydarzeń Powstania Kościuszkowskiego, będącego pierwszym zrywem narodowym w dążeniu do odzyskania niepodległości.

Grant jest realizowany poprzez organizację szeregu wydarzeń, przygotowanych w formie barwnych, realistycznych pokazów historycznych, zabaw, czy warsztatów.

Czas realizacji projektu: czerwiec – październik 2018.

Głównymi zadaniami w projekcie są:

– Spotkanie otwierające projekt,
– Noc Świętojańska z lekcją historii,
– konkurs na krótką formę filmową,
– festyn rodzinny z grami i zabawami,
– wystawa zdjęć archiwalnych,
– piknik historyczny dla zuchów,
– piknik kosynierski dla mieszkańców,
– zebranie kończące projekt.

W projekcie może wziąć udział każdy mieszkaniec gminy Połaniec, gmin ościennych oraz osoby zainteresowane historią Połańca, czy Tadeusza Kościuszki.