Otwieranie strony trwa zbyt długo? Zamknij ekran ładowania.
Strona główna » Legia Polsko-Włoska » Dni Twierdzy Nysa 2017

Dni Twierdzy Nysa 2017

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

W dniach 28-30 lipca br. sekcja Legii polsko – włoskiej, działająca przy Towarzystwie Kościuszkowskim wzięła udział w Dniach Twierdzy Nysa. Główną ich częścią była rekonstrukcja bitwy wojsk napoleońskich z pruskimi, która odtworzona została na Forcie nr 2. Organizatorami imprezy było Towarzystwo Przyjaciół Twierdzy Nysa z Krzysztofem Hermanem, gospodarzem tego fortu na czele. W pokazach wzięło udział ok. 150 żołnierzy z Polski, Czech i Niemiec. W tym roku po raz pierwszy przeprowadzono też wyjątkowo widowiskowe, wieczorne manewry wojskowe.

Piątek przed bitwą rozpoczęliśmy od indywidualnego zwiedzania tego pięknego miasta wraz z naszymi przyjaciółmi. Po południu wzięliśmy też udział w otwarciu wystawy „Napoleon pół żartem, pół serio” zorganizowanego przez nyskie Muzeum Powiatowe.

W sobotę przed bitwą wojska zaprezentowały się na starym mieście, gdzie na placu przed Katedrą wszystkich uczestników przywitał Burmistrz Kordian Kolbiarz. Co ciekawe spotkaliśmy tam również mieszkańców Połańca.

Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie muralu Wspólnoty Mieszkaniowej „Pod Fortami” przedstawiającego żołnierzy wojsk napoleońskich stacjonujących niegdyś w Nysie. Pomysłodawcą i wykonawcą muralu był „Kat Miejski” z Nysy pan Jerzy Gadawski (myślimy o podobnym w naszym Połańcu).

Wszystko co dobre szybko się kończy. Większość naszych znajomych ze Śląska spotkamy zapewne niedługo w równie pięknym Kłodzku. Ta część naszego kraju obfituje we wspaniałe twierdze, kościoły czy inne zabytki. Zachęcamy więc do odwiedzenie Nysy i jej pięknych okolic.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Łukasz Orłowski

Administrator strony. Połańczanin od urodzenia. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2009 roku pracuje w organizacji pozarządowej Lokalna Grupa Działania - Dorzecze Wisły. Aktywny członek Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu. Członek połanieckiego oddziału Legii Polsko-Włoskiej i Regimentu Kosynierów.
x

Przeczytaj również

Defilada 100-lecia odzyskania niepodległości

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.W dniu 15 sierpnia 2018 r. w ...

0
Connecting
Please wait...
Wyślij wiadomość

Przepraszamy nie jesteśmy w tej chwili dostępni online. Proszę zostaw wiadomość.

Twoje imię
* Email
* Opisz swój problem
Zaloguj się

Potrzebujesz pomocy? Oszczędź swój czas i porozmawiaj z nami online.

Twoje imię
* Email
* Opisz sprawę
Jesteśmy online!
Informacja zwrotna

Jeżeli chcesz możesz zostawić nam dodatkowe informacje.

Jak oceniasz naszą pomoc?
Power by

Download Free AZ | Free Wordpress Themes

Z Kościuszką po niepodległość

Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu realizuje projekt grantowy pn. “Z Kościuszką po niepodległość”. Celem projektu jest podniesienie świadomości i wiedzy historycznej mieszkańców regionu Połańca dotyczącej wydarzeń Powstania Kościuszkowskiego, będącego pierwszym zrywem narodowym w dążeniu do odzyskania niepodległości.

Grant jest realizowany poprzez organizację szeregu wydarzeń, przygotowanych w formie barwnych, realistycznych pokazów historycznych, zabaw, czy warsztatów.

Czas realizacji projektu: czerwiec – październik 2018.

Głównymi zadaniami w projekcie są:

– Spotkanie otwierające projekt,
– Noc Świętojańska z lekcją historii,
– konkurs na krótką formę filmową,
– festyn rodzinny z grami i zabawami,
– wystawa zdjęć archiwalnych,
– piknik historyczny dla zuchów,
– piknik kosynierski dla mieszkańców,
– zebranie kończące projekt.

W projekcie może wziąć udział każdy mieszkaniec gminy Połaniec, gmin ościennych oraz osoby zainteresowane historią Połańca, czy Tadeusza Kościuszki.