Strona główna » Legia Polsko-Włoska » Bitwa o Bratysławę 1809

Bitwa o Bratysławę 1809

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

W dniach 19-21 maja połaniecki oddział Legii Polsko-Włoskiej (Radek, Łukasz, Mariusz) brał udział w rekonstrukcji Bitwy o Bratysławę z 1809 roku. Piękne stare miasto, historyczny obóz w parku „Sadu Janka Krala” i możliwość spotkania z ciekawymi ludźmi, to wszystko czekało na nas w stolicy Słowacji.

W piątek po południu dojechaliśmy do punktu docelowego gdzie wraz z pasjonatami z innych grup rekonstrukcyjnych z kraju i zagranicy rozbiliśmy namioty. Po rozbiciu obozu, rejestracji naszej grupy i pobraniu prochu do karabinów, wspólnie z naszymi kolegami z Towarzystwa Przyjaciół Twierdzy w Nysie oraz Kozielskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej zasiedliśmy przy ognisku biesiadując i odświeżając znajomości.

Wstępem do głównego oblężenia pruskiej Bratysławy przez koalicje wojsk napoleońskich była piątkowa kanonada nad brzegiem Dunaju. Była ona niejako zaproszeniem na sobotnią bitwę. 20 maja wszystkie wojska wymaszerowały z obozu pod ratusz, gdzie powitane zostały przez włodarzy miasta. Grupy rekonstrukcyjne uformowały się w oddziały. Stały w pełnym rynsztunku, każdy z oddziałów na rozkaz dowódcy wystrzelił salwę honorową.

O godzinie 17.00 nastąpiła długo oczekiwana bitwa. W pięknym słońcu starły się wojska, które dotarły tu ze Słowacji, Czech, Austrii, Niemiec i oczywiście Polski. W sumie ponad 300 żołnierzy. Zebrana publiczność mogła podziwiać kanonady artyleryjskie, kawaleryjskie szarże i starcia piechoty. Huk wystrzałów armatnich i karabinów słychać było z daleka.  Nad polem bitwy unosiły się chmury białego dymu z wystrzałów armat i karabinów.

Barwna scena batalistyczna na historycznej podbudowie utrwaliła współczesnym tę prawdziwą bitwę sprzed ponad dwustu ośmiu lat – bitwę z 1809 roku. Rekonstrukcja bitwy była jedną z atrakcji festynu historycznego w Bratysławie gdzie na  żywo można było zobaczyć również pokaz życia obozowego w epoce, musztrę paradną itp.

Szczęśliwie pomimo porażki, wyszliśmy zdrowi z tego starcia. Dzień zakończyła kolejna kanonada nad Dunajem i ulewa… Nie zepsuła ona jednak naszych humorów i ogólnego wrażenia z tej wspaniałej imprezy. W niedzielę, po śniadaniu przystąpiliśmy do pakowania, demontażu obozowiska i sprzątania terenu. Po czym pożegnaliśmy się z naszymi znajomymi i udaliśmy się w kierunku Polski.

Posted by Stanislav Sýkora on Sonntag, 21. Mai 2017

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Łukasz Orłowski

Administrator strony. Połańczanin od urodzenia. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2009 roku pracuje w organizacji pozarządowej Lokalna Grupa Działania - Dorzecze Wisły. Aktywny członek Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu. Członek połanieckiego oddziału Legii Polsko-Włoskiej i Regimentu Kosynierów.
x

Przeczytaj również

Potwierdzenie praw nadanych Połańcowi w 1505 r.

Facebook Twitter Gmail Drukuj Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.13 stycznia 1505 r. ...

0
Connecting
Please wait...
Wyślij wiadomość

Przepraszamy nie jesteśmy w tej chwili dostępni online. Proszę zostaw wiadomość.

Twoje imię
* Email
* Opisz swój problem
Napisz wiadomość

Potrzebujesz pomocy? Oszczędź swój czas i porozmawiaj z nami online.

Twoje imię
* Email
* Opisz sprawę
Jesteśmy online!
Informacja zwrotna

Jeżeli chcesz możesz zostawić nam dodatkowe informacje.

Jak oceniasz naszą pomoc?
Power by

Download Free AZ | Free Wordpress Themes

Wyślij nam materiały on-line

Szanowni Państwo wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom uruchomiliśmy usługę wysłania plików online. W każdej chwili 24 h / dobę możecie bezpośrednio wysłać do nas pliki multimedialne, tekstowe itp. nie wychodząc z domu. Pojemnosć naszej skrzynki odbiorczej wynosi 10 GB, maksymalny plik jednorazowo jaki można przesłać to 10 MB. Istnieje możliwosć przesłania folderu. Do wysyłanych przez Państwa materiałów np. zdjęć prosimy o utworzenie pliku tekstowego z Państwa imieniem i nazwiskiem, danymi kontaktowymi (tel. / email), krótkim opisem i jeżeli to możliwe datą powstania fotografii.

Jeśli więc posiadacie stare dokumenty, zdjęcia, czy znacie ciekawe historie dotyczące Połańca i osób z nim związanych, podzielcie się z nami. Chrońmy przed zapomnieniem naszą historię.