Strona główna » Połaniec i okolica » Lekcja historii na Kopcu Kościuszki

Lekcja historii na Kopcu Kościuszki

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Na zaproszenie Pani Anny Kaniszewskiej, Dyrektor Samorządowego Przedszkola w Połańcu członkowie Towarzystwa Kościuszkowskiego uczestniczyli w lekcji żywej historii przeprowadzonej na Kopcu Kościuszki. Na przekór wszystkim zapowiedziom i historiom o zimnej Zośce i o ogrodnikach, w  bardzo sprzyjającej poniedziałkowej aurze przedszkolaki krokiem marszowym udali się z pod budynku przedszkola na Kopiec Kościuszki, a maluszki z Przedszkola Filii nr 2 z ul. Kościelnej w Połańcu  zostały dowiezione autobusem szkolnym pod Kopiec.

Tradycyjnie zbiorowe zdjęcie wykonuje się na zakończenie zgromadzenia. W naszym przypadku odstąpiono od tego zwyczaju i pierwszą czynnością, która została wykonana, to wspólne zdjęcie wszystkich przedszkolaków z gronem pedagogicznym i przedstawicielami Towarzystwa Kościuszkowskiego. Lekcję historii zagaiła ubrana w strój krakowski Pani Anna Kaniszewska,  omawiając cel naszego spotkania i przedstawiła główne tezy tego plenerowego spotkania.  Następnie zabierali głos przedstawiając dalszą historię Kopca Kościuszki i wojsk Insurekcji kol. Łukasz Orłowski – strzelec Legii polsko – włoskiej i Konstanty Michorowski – kosynier  Grenadierów Krakowskich. Opisano również na żywo przy znacznym udziale przedszkolaków ubiór strzelca i kosyniera.

Po krótkim acz wyczerpującym dla mówców fragmencie lekcji rozpoczęły się wspólne zabawy w grupach. Każda grupa również wylosowała zadanie do wykonania, które polegało np.: na ułożeniu z patyków napisu „ 7 maj” i opowiedzeniu znaczenia tego napisu przez osobę prowadzącą poszczególne grupy. Następnie strzelec Legii kol. Ł. Orłowski i kol. K. Michorowski – kosynier zaprezentowali wspólnie z ochotnikami – przedstawicielami poszczególnych grup przykładowy pokaz musztry wojskowo – kosynierskiej. Ten moment lekcji tak się spodobał naszym młodym przyjaciołom z Przedszkola, że trzeba było przeprowadzać musztrę z każdym zespołem oddzielnie, a za broń służyły zwykłe patyki sosnowe.  W pokazowej musztrze brały udział – prócz chłopców –   także i ochotniczki czyli dziewczynki.

Fantastyczna lekcja historii przeprowadzona w plenerze w bardzo miłej atmosferze, przy sprzyjającej pogodzie, która jak na zamówienie została wyczarowana na ten moment  dla naszych około 150 przedszkolaków. Myślę, że w pamięci głównych aktorów tego widowiska zapadną główne jego momenty, m.in. i strzały oddane przez żołnierza Legii polsko – włoskiej.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Konstanty Michorowski

Urodzony w Legionowie na Ziemi Mazowieckiej, od 1989 r. mieszkaniec Połańca. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w zakresie prawa administracyjnego, para się twórczością nieprofesjonalną od 1982 r. Wieloletni aktywny członek Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu i Regimentu Kosynierów.
x

Przeczytaj również

Wrocław, Panorama, Kościuszko

Facebook Twitter Gmail Drukuj Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.W oryginalny sposób ...

0
Connecting
Please wait...
Wyślij wiadomość

Przepraszamy nie jesteśmy w tej chwili dostępni online. Proszę zostaw wiadomość.

Twoje imię
* Email
* Opisz swój problem
Napisz wiadomość

Potrzebujesz pomocy? Oszczędź swój czas i porozmawiaj z nami online.

Twoje imię
* Email
* Opisz sprawę
Jesteśmy online!
Informacja zwrotna

Jeżeli chcesz możesz zostawić nam dodatkowe informacje.

Jak oceniasz naszą pomoc?
Power by

Download Free AZ | Free Wordpress Themes

Wyślij nam materiały on-line

Szanowni Państwo wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom uruchomiliśmy usługę wysłania plików online. W każdej chwili 24 h / dobę możecie bezpośrednio wysłać do nas pliki multimedialne, tekstowe itp. nie wychodząc z domu. Pojemnosć naszej skrzynki odbiorczej wynosi 10 GB, maksymalny plik jednorazowo jaki można przesłać to 10 MB. Istnieje możliwosć przesłania folderu. Do wysyłanych przez Państwa materiałów np. zdjęć prosimy o utworzenie pliku tekstowego z Państwa imieniem i nazwiskiem, danymi kontaktowymi (tel. / email), krótkim opisem i jeżeli to możliwe datą powstania fotografii.

Jeśli więc posiadacie stare dokumenty, zdjęcia, czy znacie ciekawe historie dotyczące Połańca i osób z nim związanych, podzielcie się z nami. Chrońmy przed zapomnieniem naszą historię.