Otwieranie strony trwa zbyt długo? Zamknij ekran ładowania.

Chęciny

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

O godzinie 13.00 rynek w Chęcinach zabielił się od kosynierskich sukman. Po występie młodych artystów oraz Kapeli Świętokrzyskiej, burmistrz Chęcin Robert Jaworski oficjalnie otworzył sezon turystyczny w asyście chęcińskiej drużyny rycerskiej oraz kosynierów z Połańca. Te dwie grupy z dwóch starych, królewskich miast nawiązywały do rycerskich tradycji Chęcin oraz obchodzonego właśnie Roku Kościuszkowskiego.

Na początek, nasze Towarzystwo zaprezentowało zebranym widzom lekcję ulicznej historii „Insurekcja 1794 w pigułce”, przypominającą najważniejsze wydarzenia Powstania Kościuszkowskiego. Następnie obyły się pokazy walki i średniowiecznych tańców w wykonaniu rycerzy i dam z chęcińskiej Drużyny Ferro Aquilae.

Podczas kolejnego panelu muzycznego, nasza młodzież zorganizowała „kosynierskie zabawy” dla najmłodszych mieszkańców miasta. Nasz program zakończyliśmy pokazem „Ćwiczeń kosą” według regulaminu Drużyn Bartoszowych z 1913 roku. Musztra w wykonaniu Szkolnego Towarzystwa Kościuszkowskiego była oryginalnym podsumowaniem części historycznej imprezy, bo jesteśmy bodaj jedyną grupą w Polsce, która potrafi ją zaprezentować. Dzięki występom w Chęcinach mogliśmy zaprezentować nasze miasto zarówno na łamach Echa Dnia, jak i na antenie TVP Kielce.

Jarosław Kubalski / Radio Kielce. Festyn na rozpoczęcie sezonu turystycznego.

Do tej pięknej, historycznej gminy zaprosił nas pan Krzysztof Kubicki i Drużyna Rycerska Ziemi Chęcińskiej Chorągiew Ferro Aquilae. Było to kolejne wydarzenie w ramach obchodów Roku Kościuszkowskiego, w których stale wspierają nas Urząd Miasta i Gminy w Połańcu oraz połanieckie Centrum Kultury i Sztuki.

   

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
godzinie 13.00 rynek w Chęcinach zabielił się od kosynierskich sukman. Po występie młodych artystów oraz Kapeli Świętokrzyskiej, burmistrz Chęcin Robert Jaworski oficjalnie otworzył sezon turystyczny w asyście chęcińskiej drużyny rycerskiej oraz kosynierów z Połańca. Te dwie grupy z dwóch starych, królewskich miast nawiązywały do rycerskich tradycji Chęcin oraz obchodzonego właśnie Roku Kościuszkowskiego. Na początek, nasze Towarzystwo zaprezentowało zebranym widzom lekcję ulicznej historii „Insurekcja 1794 w pigułce”, przypominającą najważniejsze wydarzenia Powstania Kościuszkowskiego. Następnie obyły się pokazy walki i średniowiecznych tańców w wykonaniu rycerzy i dam z chęcińskiej Drużyny Ferro Aquilae. Podczas kolejnego panelu muzycznego, nasza młodzież zorganizowała „kosynierskie zabawy” dla…

Oceń Artykuł

Ocena Użytkownika: 4.86 ( 5 ocen)

Radosław Matusiewicz

Prezes Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu. Dowódca połanieckiego Oddziału Legii Polsko-Włoskiej oraz Regimentu Kosynierów. Autor licznych publikacji na temat Połańca i okolic. Redaktor naczelny “Zeszytów Połanieckich”.
x

Przeczytaj również

Przed nami Dni Twierdzy Nysa 2018

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.Ostatni weekend lipca, w naszym połanieckim kalendarzu ...

0
Connecting
Please wait...
Wyślij wiadomość

Przepraszamy nie jesteśmy w tej chwili dostępni online. Proszę zostaw wiadomość.

Twoje imię
* Email
* Opisz swój problem
Zaloguj się

Potrzebujesz pomocy? Oszczędź swój czas i porozmawiaj z nami online.

Twoje imię
* Email
* Opisz sprawę
Jesteśmy online!
Informacja zwrotna

Jeżeli chcesz możesz zostawić nam dodatkowe informacje.

Jak oceniasz naszą pomoc?
Power by

Download Free AZ | Free Wordpress Themes

Z Kościuszką po niepodległość

Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu realizuje projekt grantowy pn. “Z Kościuszką po niepodległość”. Celem projektu jest podniesienie świadomości i wiedzy historycznej mieszkańców regionu Połańca dotyczącej wydarzeń Powstania Kościuszkowskiego, będącego pierwszym zrywem narodowym w dążeniu do odzyskania niepodległości.

Grant jest realizowany poprzez organizację szeregu wydarzeń, przygotowanych w formie barwnych, realistycznych pokazów historycznych, zabaw, czy warsztatów.

Czas realizacji projektu: czerwiec – październik 2018.

Głównymi zadaniami w projekcie są:

– Spotkanie otwierające projekt,
– Noc Świętojańska z lekcją historii,
– konkurs na krótką formę filmową,
– festyn rodzinny z grami i zabawami,
– wystawa zdjęć archiwalnych,
– piknik historyczny dla zuchów,
– piknik kosynierski dla mieszkańców,
– zebranie kończące projekt.

W projekcie może wziąć udział każdy mieszkaniec gminy Połaniec, gmin ościennych oraz osoby zainteresowane historią Połańca, czy Tadeusza Kościuszki.