Strona główna » Legia polsko-włoska » Piknik patriotyczny w Raszynie

Piknik patriotyczny w Raszynie

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

W sobotę 22 kwietnia w Raszynie miał miejsce coroczny Piknik Historyczny upamiętniający bitwę stoczoną tam w czasie wojny polsko – austriackiej w 1809 r. Mając na uwadze trwający Rok Kościuszkowski, stowarzyszenie „Projekt Raszyn” i pani prezes Dorota Betko, zaprosili Towarzystwo Kościuszkowskie wraz z grupą połanieckiej młodzieży do udziału w nim oraz prezentację inscenizacji „Insurekcja 1794 w pigułce”. Bardzo ładnie prezentowały się nasze sukmany wśród mundurów wojsk z czasów Księstwa Warszawskiego, które również brały udział w imprezie, prowadząc ćwiczenia na dziedzińcu Pałacu w Falentach.

Na miejsce dotarliśmy przed oficjalnym rozpoczęciem, więc mieliśmy możliwość zaprezentowania naszego miasta, Towarzystwa oraz zaproszenia na piknik słuchaczy pruszkowskiego Radia POP, sponsora medialnego imprezy.

Cześć oficjalna rozpoczęła się od prezentacji Wojsk Księstwa Warszawskiego oraz przemówień lokalnych władz i przedstawicieli środowisk kulturalnych. Po niej mieliśmy możliwość zaprezentowania uczestnikom naszej inscenizacji, będącej krótką lekcją historii powstania kościuszkowskiego. Pokaz nawiązywał do sześciu najważniejszych wydarzeń z czasów insurekcji: Przysięgi w Krakowie, ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego, obrony Warszawy oraz bitew pod: Racławicami, Szczekocinami i Maciejowicami.

Po zakończeniu nasza młodzież zorganizowała kilka zabaw dla najmłodszych uczestników pikniku. Warto dodać, że był to pierwszy, oficjalny występ Szkolnego Towarzystwa Kościuszkowskiego, które zaprezentowało się bardzo ładnie w przekroju całej imprezy. Nasza inscenizacja była o tyle atrakcyjniejsza, że „nasze” wojsko Rosyjskie wsparte zostało przez naszych kolegów z Legii polsko – włoskiej z Kędzierzyna Koźla, przebywających na manewrach w Raszynie.

Raszyn to nie tylko bitwa z 1809 roku. Wieś zapisała się również na kartach powstania kościuszkowskiego. To właśnie tutaj cofający się do Warszawy, po przegranej bitwie pod Szczekocinami Kościuszko starł się z wojskami rosyjsko-pruskimi gen. Gotza. Bitwa rozegrała się 10 lipca 1794 r. i pomimo przegranej Naczelnikowi ostatecznie powiódł się plan przygotowania obrony stolicy.

Dzięki takim lokalnym stowarzyszeniom jak „Projekt Raszyn”, czy nasze Towarzystwo Kościuszkowskie, historia naszego narodu jest należycie pielęgnowana. Jak wiemy „Naród, który zapomina o swej historii, może być skazany na jej powtórne przeżycie”, a tego byśmy chyba nie chcieli…

Zwieńczeniem tak miłego dla nas dnia, była dodatkowo informacja o zwycięstwie drużyny Czarnych Połaniec w kolejnych derbach. Tym razem osłabieni brakiem kapitana, nasi piłkarze wygrali w Staszowie z tamtejszą Pogonią 1:0. Gratulujemy!

   

Przejdź do galerii zdjęć Raszyn 2017

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
sobotę 22 kwietnia w Raszynie miał miejsce coroczny Piknik Historyczny upamiętniający bitwę stoczoną tam w czasie wojny polsko – austriackiej w 1809 r. Mając na uwadze trwający Rok Kościuszkowski, stowarzyszenie „Projekt Raszyn” i pani prezes Dorota Betko, zaprosili Towarzystwo Kościuszkowskie wraz z grupą połanieckiej młodzieży do udziału w nim oraz prezentację inscenizacji „Insurekcja 1794 w pigułce”. Bardzo ładnie prezentowały się nasze sukmany wśród mundurów wojsk z czasów Księstwa Warszawskiego, które również brały udział w imprezie, prowadząc ćwiczenia na dziedzińcu Pałacu w Falentach. Na miejsce dotarliśmy przed oficjalnym rozpoczęciem, więc mieliśmy możliwość zaprezentowania naszego miasta, Towarzystwa oraz zaproszenia na piknik…

Oceń Artykuł

Ocena Użytkownika: 4.55 ( 6 ocen)

Radosław Matusiewicz

Prezes Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu. Dowódca połanieckiego Oddziału Legii Polsko-Włoskiej oraz Regimentu Kosynierów. Autor licznych publikacji na temat Połańca i okolic. Redaktor naczelny “Zeszytów Połanieckich”.
x

Przeczytaj również

Historyczna część Dni Połańca 2019

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.Piękne historyczne widowisko mieli okazję oglądać mieszkańcy ...

0
Connecting
Please wait...
Wyślij wiadomość

Przepraszamy nie jesteśmy w tej chwili dostępni online. Proszę zostaw wiadomość.

Twoje imię
* Email
* Opisz swój problem
Napisz wiadomość

Potrzebujesz pomocy? Oszczędź swój czas i porozmawiaj z nami online.

Twoje imię
* Email
* Opisz sprawę
Jesteśmy online!
Informacja zwrotna

Jeżeli chcesz możesz zostawić nam dodatkowe informacje.

Jak oceniasz naszą pomoc?
Power by

Download Free AZ | Free Wordpress Themes