Strona główna » Ciekawostki » Połanieckie Ciekawostki Historyczne 2

Połanieckie Ciekawostki Historyczne 2

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

W trzeci dzień Wielkiejnocy (8 kwietnia 1863 roku), w rejonie Winnicy przeprawił się w sandomierskie oddział powstańców, który po krótkim postoju w Połańcu, ruszył w Góry Świętokrzyskie. Dowodził nim podkomendny Dionizego Czachowskiego, Andrzej Łopacki, szlachcic z bocheńskiego.

Jego adiutantem był Giebułtowski a szefem sztabu Żelechowski. Nad całym wojskiem czuwał kapelan oddziału bernardyn ks. Serafin Szulc. Oddział ten liczył 260 żołnierzy-partyzantów, a składał się z 2 kompanii strzelców /po stu/ plus 30 kawalerzystów i 30 kosynierów. Pierwszą kompanią dowodził Witold Rogojski, a kapitanem drugiej Czesław Tabaczyński, obydwaj oficerowie z wojska austriackiego. Kawalerię prowadził rotmistrz Bertoli wojskowy austriacki, a kapitanem kosynierów był Olszewski.

Połańczanie serdecznie przywitali powstańców, a miejscowi Żydzi przekazali im wielkie kosze z macą, gdyż w ten dzień to oni obchodzili swoją Wielkanoc.

W czasie Powstania Styczniowego pod Połańcem doszło do jednej lub kilku potyczek, których daty nie są jednak znane, a wielu mieszkańców wzięło udział w tym zrywie narodowym.

Więcej w książeczce R. Matusiewicza „Połaniec a Powstanie Styczniowe”, dostępnej w Bibliotece w Połańcu lub do pobrania za pośrednictwem naszej strony (dział Wydawnictwa) w wersji pdf.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Łukasz Orłowski

Administrator strony. Połańczanin od urodzenia. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2009 roku pracuje w organizacji pozarządowej Lokalna Grupa Działania - Dorzecze Wisły. Aktywny członek Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu. Członek połanieckiego oddziału Legii Polsko-Włoskiej i Regimentu Kosynierów.
x

Przeczytaj również

Zapraszamy na imprezę historyczno-taneczną

Facebook Twitter Gmail Drukuj Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.Zapraszamy Państwa na ...

0
Connecting
Please wait...
Wyślij wiadomość

Przepraszamy nie jesteśmy w tej chwili dostępni online. Proszę zostaw wiadomość.

Twoje imię
* Email
* Opisz swój problem
Napisz wiadomość

Potrzebujesz pomocy? Oszczędź swój czas i porozmawiaj z nami online.

Twoje imię
* Email
* Opisz sprawę
Jesteśmy online!
Informacja zwrotna

Jeżeli chcesz możesz zostawić nam dodatkowe informacje.

Jak oceniasz naszą pomoc?
Power by

Download Free AZ | Free Wordpress Themes

Wyślij nam materiały on-line

Szanowni Państwo wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom uruchomiliśmy usługę wysłania plików online. W każdej chwili 24 h / dobę możecie bezpośrednio wysłać do nas pliki multimedialne, tekstowe itp. nie wychodząc z domu. Pojemnosć naszej skrzynki odbiorczej wynosi 10 GB, maksymalny plik jednorazowo jaki można przesłać to 10 MB. Istnieje możliwosć przesłania folderu. Do wysyłanych przez Państwa materiałów np. zdjęć prosimy o utworzenie pliku tekstowego z Państwa imieniem i nazwiskiem, danymi kontaktowymi (tel. / email), krótkim opisem i jeżeli to możliwe datą powstania fotografii.

Jeśli więc posiadacie stare dokumenty, zdjęcia, czy znacie ciekawe historie dotyczące Połańca i osób z nim związanych, podzielcie się z nami. Chrońmy przed zapomnieniem naszą historię.